Prestižní cenu Josefa Vavrouška dnes převzal Dalibor Dostál z České krajiny

2019 - 06 - 05
Dalibor Dostál získal Cenu Josefa Vavrouška pro rok 2018 za výjimečný počin. Foto: Klára Dostálová

Cenu Josefa Vavrouška pro rok 2018 za výjimečný počin dnes v sídle Senátu převzal Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Prestižní ocenění udělované Nadací Partnerství obdržel za přelomový projekt pastvy velkých kopytníků, který ochranářská organizace realizuje od roku 2015 ve středočeských Milovicích a od roku 2018 v Národním parku Podyjí.

„Podstatná část tohoto ocenění patří kolegovi Miloslavu Jirků, se kterým od počátku na projektu společně pracujeme. Stejně tak musím poděkovat všem, kteří projekt podpořili v době, kdy šlo jen o nápad popsaný na několika stránkách papíru. Ať už šlo o podporu finanční nebo poskytnutí pozemků. Bez nich by tento projekt, který v současnosti přináší skvělé výsledky, nikdy nevznikl,“ uvedl Dalibor Dostál. Poděkoval také porotě, která ho vybrala mezi třiadvaceti kandidáty, a Tomáši Růžičkovi, řediteli Samostatného odboru vnějších vztahů Agentury ochrany přírody a krajiny, který ho na cenu nominoval.

„Výsledky, které jsou za Daliborovou prací vidět, jsou obdivuhodné. Krajina v okolí Milovic je udržována pastvou těchto druhů a vypadá trochu jako africká savana. Právě díky tomuto způsobu péče o území, je bývalý vojenský prostor oázou s výskytem ohrožených druhů rostlin a živočichů,“ řekl Tomáš Růžička.

Rezervace velkých kopytníků mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou se v současnosti rozkládá na zhruba 240 hektarech. Byla prvním místem na světě, kde se podařilo v rámci jedné rezervace vypustit a o rok později také rozmnožit tři klíčové druhy velkých kopytníků Evropy: zubry, divoké koně a zpětně šlechtěné pratury. I díky tomu má projekt celosvětovou publicitu na pěti kontinentech, mimo jiné v New York Times, Washington Post, BBC, Sicence, Der Standard a dalších médiích. Stal se tak celosvětově nejsledovanějším českým projektem posledních let. Od roku 2018 jsou divocí koně také na zhruba 70 hektarech v Národním parku Podyjí.

Za dlouhodobý přínos byl oceněn někdejší zakladatel a šéfredaktor časopisu Nika Ivan Makásek. Mimořádnou cenu získala iniciativa Fridays for Future pořádající studentské stávky za klima a občanská platforma Limity jsme my, která usiluje o ukončení těžby a spalování fosilních paliv.

Smyslem Ceny Josefa Vavrouška je ocenit konkrétní činy pro zdravé životní prostředí a udržitelný rozvoj. Cenu uděluje Nadace Partnerství. V roce 2019 se jedná o dvacátý třetí ročník. Cena je spjata se jménem předního českého ekologa, ministra životního prostředí ČSFR Josefa Vavrouška, který 18. března 1995 tragicky zahynul při pádu laviny.

Výběr laureáta na Cenu Josefa Vavrouška provádí dvanáctičlenná porota složená z odborníků v oblasti životního prostředí, osobností veřejného života a zástupců Nadace Partnerství. Vlastní předání Ceny Josefa Vavrouška probíhá v prvním červnovém týdnu. Datum není náhodné, váže se ke Světovému dni životního prostředí, kterým je tradičně 5. červen. Mezi laureáty patří filozof Erazim Kohák, exministři životního prostředí Bedřich Moldan, Ivan Dejmal a Martin Bursík nebo nynější ředitel Správy Krkonošského národního parku Robin Böhnisch.

S oceněním je spojena finanční odměna 20 000 korun. Dalibor Dostál peníze předá na sbírkové konto společnosti Česká krajina, aby prostředky pomohly financovat další projekty v oblasti ochrany přírody.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Klára Dostálová

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.