První letošní mládě zubrů se včera narodilo v rezervaci velkých kopytníků

2019 - 05 - 16
První letošní mládě zubrů se včera narodilo v rezervaci velkých kopytníků

Stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru Milovice se opět rozrůstá. Včera se na pastvině nedaleko Benátek nad Jizerou narodilo první zubře letošního roku. Skupina zubrů se tak rozrostla již na 22 zvířat. Na přírůstek upozornil stálý fotograf rezervace Vojtěch Lukáš.

Jde přitom o vůbec nejstydlivější mládě zubrů, které zatím v rezervaci přišlo na svět. Jako jediné se je zatím nepodařilo kvalitně zdokumentovat. „Kolem samice s teletem se pohybovala jedna „teta“, takže jsem se nemohl přiblížit blíže,“ popisuje Vojtěch Lukáš, který má zkušenosti s focením divokých zvířat z Afriky i Jižní Ameriky.

Úspěšnější nebyl ani dnešní pokus fotografů. Zubře leželo nedaleko tůněk zakryté vegetací a těly ostatních členů stáda. Mezi nimi problesklo jen na okamžik. „Mládě jsem viděl dohromady asi 12 vteřin, jen zčásti, a udělal jsem přesně jeden záběr,“ popsal další ze stálých fotografů rezervace Michal Köpping.

V první dny po narození mláďat bývá stádo zubrů ostražitější. „Někdy na celé týdny zmizí v hustějších porostech,“ popisuje Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina. V mladých borovičkách tak každý rok vzniká „zubří porodnice“.

Zubři v těchto dnech línají a zbavují se husté zimní srsti. Kromě čerstvé trávy okusují také větvičky hlohů, které v těchto dnech na pastvině kvetou.

Zubr je největším volně žijícím suchozemským obratlovcem Evropy. Samci dosahují hmotnosti 530 až 920 kilogramů, samice téměř o polovinu méně, 320 až 540 kilogramů.

Zubr je předmětem mezinárodní ochrany. Druh je vedený v mezinárodní Červené knize IUCN chráněných a ohrožených druhů. V polské Bělověži je pak vedena Mezinárodní plemenná kniha zubrů, která eviduje všechna čistokrevná zvířata. Zubr je rovněž předmětem ochrany mezinárodních dohod a konvencí, jako je CITES nebo Bernská konvence ‒ Úmluva o ochraně evropských planě rostoucích rostlin, volně žijících živočichů a přírodních stanovišť.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.