Poslední pratur dnes odjel do Modré, na býčka tam čekají dvě samice

2018 - 03 - 01
Poslední pratur dnes odjel do Modré, na býčka tam čekají dvě samice

Za mrazivého počasí se dnes uskutečnil transport dvouletého býka ze stáda praturů ve středočeských Milovicích do obce Modrá na jihovýchodní Moravě. Tam na něj čekají dvě jalovičky, které z Milovic odjely zhruba před dvěma týdny.

„Kvůli extrémním mrazům byl dnešní transport rizikovější, než předchozí odvoz dvou samic. Silně promrzlá země může zvíře během krátké chvíle po uspání podchladit. Naštěstí byl odchytový tým od posledně natolik sehraný, že se zvíře podařilo naložit během několika minut,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v Milovicích v roce 2015 založila.

Dvě samice se zatím v Modré, kde jsou součástí expozice Živá voda, dobře aklimatizovaly. „Zvířata si udržují plachost, nevyhledávají přítomnost lidí, což je dobré,“ popsal starosta Modré Miroslav Kovářík. Založením nové chovné skupiny chce obec podpořit návrat těchto původních kopytníků do tuzemské krajiny. Jejich pastva by zároveň měla napomáhat k péči o krajinu přirozeným způsobem.

Do Modré odjela mláďata, která mají různé otce. Samice totiž přijely v roce 2015 z Nizozemí již březí, takže odrostlá mláďata nejsou blízce příbuzná a mohou v Modré vytvořit nový chov. Novou chovnou skupinu tvoří tři zvířata, první dvě odjela před dvěma týdny, poslední dnes.

Pratur byl v minulosti na území dnešní České republiky jedním z nejrozšířenějších lovných zvířat. Člověk ho však postupně vyhubil. Poslední pratur uhynul v Polsku v roce 1627. Pratur je však předkem domácího skotu. Vědci v Nizozemí proto od roku 2008 pracují na projektu znovuoživení pratura. Zkřížili primitivní plemena skotu, která jsou praturovi vzhledově i geneticky nejpodobnější. Během pěti desetiletí by tak mělo zpětným šlechtěním vzniknout zvíře, které bude praturům odpovídat vzhledem i chováním. V Milovicích je první skupina zpětně šlechtěných praturů v celé střední a východní Evropě.

První pokus o oživení pratura se odehrál mezi světovými válkami v Německu. Zvířata, která z něj vzešla, se nazývají Heckův skot. Praturům však nejsou příliš podobná, navíc jsou často agresivní, proto jsou považována za slepou uličku a v rámci evropských projektů ochrany přírody se s nimi dále nepracuje. V Česku jsou zvířata pocházející z Heckova skotu chována například na Šumavě u Prachatic.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.