Příznivci offroadů dnes v Milovicích uklidili desítky hektarů budoucích pastvin od černých skládek
Desítky hektarů bývalého vojenského prostoru Milovice dnes uklidili členové a příznivci klubu Off-road Milovice. I když se teploty pohybovaly jen těsně nad nulou, čistilo přibližně padesát dobrovolníků z různých částí České republiky rozsáhlou plochu, kam se v budoucnu rozšíří rezervace divokých koní a praturů. Odstraňovali jak černé skládky, tak zbytky po sovětské armádě, které by mohly být nebezpečné zvířatům i návštěvníkům rezervace.
Šlo především o ocelová lana, ostnaté dráty, zbytky techniky nebo pneumatiky, které ještě nesly nápisy v azbuce. „Pomoc příznivců offroadů je pro nás velmi cenná. Jsme malá organizace, která by tak rozsáhlé plochy nebyla schopná vlastními silami vyčistit,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.
Těžké offroady sloužily nejenom k přepravě účastníků po bývalém vojenském prostoru, ale také k vytrhávání starých pneumatik ze země nebo převozu nasbíraných odpadků. Ty zatím zůstávají shromážděné na okraji pastviny. Odtud budou odvezeny v pracovních dnech, až budou otevřeny sběrny a další zařízení.
Není to poprvé, kdy Off-road Milovice pomáhal s odklízením odpadků v této oblasti. Jeho členové se již v minulosti účastnili dobrovolnických akcí, při kterých byly na původní pastvině odstraněny desítky černých skládek a odvezeno několik tun odpadů. Pravidelně se také věnují čištění ploch, které využívají k jízdě v terénu.
„Uklízení černých skládek na tak rozsáhlém území určitě nemůže být pouze záležitostí dobrovolníků. Do budoucna se budeme snažit iniciovat, aby na této činnosti více spolupracovaly kompetentní instituce, jejichž práci zatím dobrovolníci často nahrazují,“ doplnil Dalibor Dostál. Dobrovolníci se budou úklidu bývalého vojenského prostoru věnovat opět na jaře.
Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.
Foto: Dalibor Dostál