Zubřím samicím se po příjezdu daří dobře, začaly se seznamovat

2017 - 11 - 15
Zubřím samicím se po příjezdu daří dobře, začaly se seznamovat

Pěti zubřím samicím, které včera přijely do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, na pastvinu u Benátek nad Jizerou, se daří dobře. Vytvořily skupinku a v aklimatizační ohradě se pohybují společně.

„Zvířata jsou pod pečlivým veterinárním i chovatelským dohledem. Důležité je, že žádné z nich nekulhá a náročnou cestu i vykládání přestály bez zranění,“ uvedl Karel Bendl, ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou, která v rezervaci zajišťuje chovatelský dohled.

„Transport je pro zvířata vždy rizikový, často při něm dochází k úhynu vlivem stresu či poranění, proto jsme velmi rádi, že samice zvládly vše dobře,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Chovatelé již pozorovali samice u napajedla a při pastvě. V dalších dnech budou odebrány kontrolní vzorky trusu, které vyloučí výskyt možných parazitů. V současnosti se nově dovezená zvířata navzájem seznamují a vytvářejí si mezi sebou sociální vazby. Po měsíci budou vypuštěna na hlavní pastvinu, kde se připojí k ostatním zubrům. „Jsme rádi, že jde o mladé, perspektivní kusy a těšíme se v budoucnu na další přírůstky,“ uzavřel Karel Bendl.

Nově příchozí samice zvýší genetickou rozmanitost chovné skupiny zubrů v rezervaci, pomohou také se spásáním náletových křovin a tím k ochraně vzácného stepního biotopu. Díky tomu vytvoří prostředí pro ohrožené druhy kvetoucích bylin, motýlů a dalších organismů.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Foto: Vojtěch Lukáš

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.