Návštěvníky k zubrům u Benátek dovedou nové ukazatele

2017 - 10 - 18
Návštěvníky k zubrům u Benátek dovedou nové ukazatele

Turisté, kteří se přijedou podívat na stádo zubrů v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi a Benátkami nad Jizerou, už nemusí bloudit. Od parkoviště, které se nachází u motokrosu na benáteckém předměstí Kbel, je až k rezervaci dovedou nové ukazatele. V minulých dnech je nechala instalovat Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, která v rezervaci zajišťuje chovatelský dohled.

„Lidé zatím často bloudili. Návštěvníci někdy rezervaci úplně minuli, jindy si zašli a dorazili k ní ze vzdálenější strany. Cesta vede přes les, na několika místech se kříží s dalšími lesními cestami. Lidé nám často volali, jak se mohou k zubrům dostat,“ vysvětluje Karel Bendl, ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou.

„Zájem veřejnosti vidět benátecké zubry je značný, zvláště po přírůstcích se zvyšuje,“ doplňuje Karel Bendl. Správa městských lesů nechala ukazatele vyrobit v místní gravírovací firmě. Portrét zubra doplňuje vždy směrová šipka. „Ukazatele jsou decentní, v přírodě neruší, přitom pomohou lidem, kteří hledají cestu,“ připojuje Karel Bendl.

Ochranářská společnost Česká krajina usiluje o instalaci ukazatelů rovněž v Milovicích, kam směřuje většina turistů, kteří přijíždějí navštívit rezervaci velkých kopytníků. „Vyřizujeme desítky telefonátů a emailů, kde se návštěvníci ptají, jak se k divokým koním do Milovic dostat. S milovickou radnicí již na toto téma jednáme několik měsíců, věříme, že i tady se návštěvníci brzy ukazatelů dočkají,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Do Milovic přijíždějí návštěvníci nejenom z České republiky, ale také ze zahraničí. O projektu totiž informovala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post, BBC nebo Der Standard. Řada návštěvníků cestu za velkými kopytníky spojuje s návštěvou místního zábavně-naučného parku Mirakulum, který se svojí třísettisícovou roční návštěvností patří mezi tři nevyhledávanější cíle turistů ve Středočeském kraji.

V bývalém vojenském prostoru se v současnosti vyskytují dvě stáda divokých koní, stádo zubrů a stádo zpětně šlechtěných praturů. První zvířata byla přivezena v lednu roku 2015, od té doby se tam narodily zhruba tři desítky mláďat.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.