V rezervaci velkých kopytníků se dnes natáčela druhá řada seriálu Krajinou domova

2017 - 05 - 31
V rezervaci velkých kopytníků se dnes natáčela druhá řada seriálu Krajinou domova

Stepi bývalého vojenského prostoru Milovice se objeví v seriálu Krajinou domova 2 režiséra Petra Krejčího. Jeho tým v rezervaci velkých kopytníků opakovaně natáčel od podzimu loňského roku, dnes tam filmování zubrů, divokých koní a zpětně šlechtěných praturů skončilo. V dalších lokalitách, například na Šumavě nebo v Krušných horách, bude natáčení seriálu ještě pokračovat.

„Natáčení nových deseti epizod právě dokončujeme, od dubna se stříhá. Druhá řada seriálu byla zamýšlená od počátku projektu. V ní teprve dojde na ty nejexponovanější krajinné a přírodní lokality České republiky. Vstupujeme do krajiny mnohem hlouběji, do detailu. Pozorujeme velké množství živočichů v jejich přirozeném prostředí. Od těch běžných, až k nejvzácnějším,“ představil druhou řadu seriálu režisér a scénárista Petr Krejčí. Seriál vzniká v koprodukci Orchis film, České televize a Ministerstva životního prostředí.

„Projekt návratu velkých kopytníků sleduji od samého začátku,“ připojil Petr Krejčí. Podobný typ krajiny, jaká se nachází v bývalém vojenském prostoru, si oblíbil. „Cítím se jako doma buď v krajině lužní, nebo právě stepní. Možná to bude dané tím, že jsem dětství prožíval na Pálavě,“ doplnil Petr Krejčí.

Seriál Krajinou domova představuje nejzajímavější místa české přírody novým způsobem. Výraznou roli v něm hrají pohledy z ptačí perspektivy, které dávají zcela jiný rozměr i místům, která lidé poměrně dobře znají. „První řada seriálu Krajinou domova mě uchvátila díky svému výtvarnému pojetí. Dechberoucí záběry představily českou přírodu zcela novým pohledem. Proto jsem velmi rád, že se ve druhé řadě objeví také místa, kde se odehrává náš projekt návratu velkých kopytníků,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Filmaři natáčeli jak divoké koně a pratury u Milovic, tak zubry s divokými koňmi u Benátek nad Jizerou.

V první řadě seriálu mohli diváci vidět naši krajinu tak, jak ji ještě neviděli. Proletěli se kolem Řípu směrem k siluetě zříceniny hradu Házmburku, jejíž stín je snad ještě impozantnější, než samotný hrad. Jen těsně za letu minuli kříž na skále nad Svatým Jánem. Vyletěli oknem zámku v Ploskovicích, prodrali se korunou starého stromu, aby zakroužili nad zámeckým parkem. Proletěli se jesenickými mlhami, aby o kus dál mohli jen tak levitovat nad bělokarpatskými loukami, plnými orchidejí. Vznášeli se nad prosolenou pánví západočeského Soosu, nad lesy Vysočiny i nad rovinami Polabí.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.