Nejmladší hříbě v rezervaci dnes pokřtila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová

2017 - 05 - 28
Nejmladší hříbě v rezervaci dnes pokřtila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová

Křtiny nejmladšího hříběte se dnes ráno uskutečnily v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Hřebečka, který dostal jméno Krodo, pokřtila hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová.

„Jsem ráda, že se divokým koním na pastvinách v Milovicích daří. Hřebečkovi přeji šťastný život a brzké začlenění do stáda. Tito koně nám tu pomáhají s obnovou přírody,“ řekla hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO 2011). Jméno Krodo pochází ze slovanské mytologie a označovalo boha blahobytu.

„Jsme velmi rádi, že si paní hejtmanka našla v nabitém programu čas k návštěvě naší rezervace. Středočeský kraj je pro nás od počátku klíčový partner. A to nejenom při založení rezervace, ale i při jejím udržování a dalším rozvoji,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Rezervace je světově nejsledovanějším projektem nejenom v rámci Středočeského kraje, ale také celé České republiky. O projektu opakovaně New York Times a Washington Post, informace o něm přinesly také BBC, Der Standard, Science a další prestižní média na pěti kontinentech.

Bývalý vojenský prostor se stal zároveň prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytují všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy – zubři, divocí koně a zpětně šlechtění pratuři. Další světové prvenství si rezervace připsala, když se v roce 2016 všechny tři druhy podařilo na jednom místě rozmnožit.

Rezervace se také stala velmi navštěvovaným turistickým cílem, přilákala již desítky tisíc návštěvníků, přestože není zatím jako turistická destinace cíleně propagována. Díky své poloze na okraji města Milovice je rovněž vyhledávanou rekreační oblastí pro místní obyvatele. Okolí pastvin je již nyní oblíbeným místem volnočasových aktivit školek i školních tříd. Rezervace se také stala cílem exkurzí žáků základních i středních škol i studentů univerzit z České republiky i ze zahraničí. „Projekt unikátním způsobem spojuje ochranu přírody s rozvojem regionu. Jsme rádi, že toto řešení oslovilo také představitele krajů a měst z jiných částí České republiky, kteří se sem jezdí inspirovat a plánují podporovat vznik podobných rezervací,“ doplnil Dalibor Dostál.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.