Sledovanost divokých koní raketově roste, mají už přes dva miliony zhlédnutí
Popularita divokých koní z milovické rezervace velkých kopytníků na internetu dál roste. Na serveru YouTube má dokumentární film Koně z Exmooru zachraňují české stepi již přes dva miliony zhlédnutí. Jeho autorem je místní filmař Jaroslav Kolčava. Spolu s jeho dalšími snímky divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů z pastvin u Milovic i Benátek nad Jizerou nasbíraly krátké videosnímky z rezervace již kolem 2,4 milionu zhlédnutí.
„Velmi nás těší, že zájem diváků o dění v rezervaci dál roste. Ukazuje se, že byla správná naše prvotní myšlenka, chránit ohrožené druhy motýlů, rostlin a dalších vzácných, ale spíše nenápadných organismů prostřednictvím velkých kopytníků, kteří jsou naopak pro diváky a návštěvníky velmi atraktivní,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.
V minulých letech se projekt stal celosvětově nejsledovanějším tuzemským počinem v zahraničních médiích. Referovaly o něm sdělovací prostředky na pěti kontinentech, včetně prestižních New York Times, Washington Post, BBC, Der Standard, Science a dalších. A to i díky tomu, že rezervace byla první na světě, kde se vyskytovaly všechny tři původní druhy velkých kopytníků Evropy.
Zájem filmařů a fotografů je pro projekt velmi cenný a pomáhá s jeho popularizací, ať už v médiích nebo na výstavách. Například v úterý 16. května 2017 se od17:00 hodin uskuteční vernisáž výstavy fotografií Vojtěcha Lukáše Návrat kopytníků do české krajiny. Bude se konat v Evropském domě v Jungmannově ulici 24 v Praze 1.
Za svůj film Koně z Exmooru zachraňují české stepi Jaroslav Kolčava obdržel v minulosti čestná uznání na přehlídce Benátky filmových amatérů 2015 a v Krajském kole Celostátní soutěže neprofesionální filmové tvorby v Praze 2015. Rovněž získal Cenu starosty Města Ústí nad Orlicí v rámci soutěže Nezávislých filmových tvůrců Český videosalon 2015. Na loňském ročníku filmového festivalu s ekologickou tématikou Týká se to také tebe získal také cenou hejtmana Zlínského kraje. Jaroslav Kolčava se před časem stal prezidentem Českého výboru UNICA, tedy organizace sdružující neprofesionální filmaře, která spadá pod UNESCO.
Divocí koně přijeli na čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic v lednu roku 2015. V říjnu 2015 k nim přibylo stádo zpětně šlechtěných praturů. Koncem roku 2015 se rezervace rozšířila o dalších zhruba 120 hektarů pastvin nedaleko Benátek nad Jizerou. Celá rezervace velkých kopytníků tak má v současnosti přibližně 160 hektarů.
Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.
Foto: Michal Köpping