Rezervaci velkých kopytníků dnes navštívil ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc

2017 - 05 - 12
Rezervaci velkých kopytníků dnes navštívil ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc

Rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice dnes navštívil ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) František Pelc. V terénu se seznámil s výsledky prvních dvou let péče o přírodu s využitím přirozené pastvy velkých kopytníků. V rezervaci se nacházejí zubři, divocí koně a zpětně šlechtění pratuři, jejichž pastva pomáhá udržovat sto šedesáti hektarů místních stepí s mnoha ohroženými druhy rostlin a živočichů.

„Divocí koně a další velcí býložravci jsou mimořádně atraktivní pro veřejnost. Dají se proto dobře využít k tomu, abychom ukázali, jak je důležité o krajinu pečovat. Bez péče, ať už je to pastva nebo kosení, by totiž postupně zarostla. Na pozemcích, které AOPK ČR pro projekt České krajiny poskytla, je dobře vidět, že jim pastva prospívá,“ uvedl František Pelc.

Společnost Česká krajina přirozenou pastvu velkých kopytníků propaguje jako finančně efektivní způsob péče o rozsáhlé plochy o rozlohách desítek a stovek hektarů. Finanční prostředky, které tak ochrana životního prostředí ušetří, je pak možné směrovat na péči o stovky menších, přírodně cenných pozemků, které se neobejdou bez kosení, pastvy hospodářských zvířat, pojezdů těžkou technikou a dalších forem aktivního managementu.

„Dnešní setkání pro nás bylo především příležitostí poděkovat. AOPK je pro nás klíčový partner. Její experti po odborné stránce schvalovali naše pilotní projekty, agentura rovněž poskytla pozemku pro pastvinu zubrů a divokých koní u Benátek nad Jizerou. V době, kdy s podobnými projekty nebyly v České republice zkušenosti, to vyžadovalo i kus odvahy a vizionářství,“ ocenil Dalibor Dostál. „O to jsme raději, že přirozená pastva velkých kopytníků přináší výborné výsledky,“ doplnil Dalibor Dostál.

Návštěva umožnila rovněž probrat další možnosti prezentace velkých kopytníků veřejnosti i další potenciální lokality, které by byly vhodné pro tento typ managementu.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.