Pastvinu divokých koní v Milovicích uklidili členové vojenských klubů a místní piloti

2017 - 04 - 01
Pastvinu divokých koní v Milovicích uklidili členové vojenských klubů a místní piloti

Dvě vlečky plné odpadů odvezli dnes z pastviny divokých koní v Milovicích dobrovolníci, kteří se od rána do odpoledne věnovali úklidu této cenné přírodní lokality. Do práce se zapojili členové vojenských klubů sdružených v projektu Military Experience a piloti z Aeroklubu Milovice za podpory Správy městských lesů Benátky nad Jizerou. Akce se zúčastnilo i několik občanů Milovic, přestože původně nebyla určená pro širokou veřejnost.

„Pomoc dobrovolníků je pro nás naprosto nepostradatelná. Jako nezisková organizace bychom bez kolegů z vojenských klubů a místního letiště nedokázali tak rozsáhlou plochu uklidit. Důležitá je pro nás i podpora benáteckých lesů,“ ocenil pomoc dvou desítek účastníků Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Dobrovolníci odklízeli pozůstatky po přítomnosti sovětské armády, tedy prostřílené terče, suť z budov a zbytky kabelů, ocelových lan či železných konstrukcí, které na mnoha místech trčely ze země. Ale i početné černé skládky, které v těchto místech vznikly před příjezdem divokých koní. „Přestože se na pastvině konalo již několik dobrovolnických akcí, stále je zde co odklízet. Jak zvířata spásají dříve neprostupné křoviny a vysoké porosty trávy, odkrývají se další místa s odpady nebo nebezpečnými zbytky po armádě,“ doplnil Dalibor Dostál.

Znovu se ukázalo, že pastvina divokých koní v Milovicích je místem, jehož podoba lidem leží na srdci. „Je velmi cenné, že se do této akce tradičně zapojují lidé z různých organizací, které bývalý vojenský prostor využívají k mnoha zájmovým činnostem. To, že se dokáží spojit a vzájemně spolupracovat, ukazuje, že tady vzniká model příkladné spolupráce,“ doplnil Karel Bendl, ředitel společnosti Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, která v lokalitě zajišťuje chovatelský dohled.

Divocí koně přijeli na čtyřicetihektarovou pastvinu u Milovic v lednu roku 2015. V říjnu 2015 k nim přibylo stádo zpětně šlechtěných praturů. Koncem roku 2015 se rezervace rozšířila o dalších zhruba 120 hektarů pastvin nedaleko Benátek nad Jizerou. Celá rezervace velkých kopytníků tak má v současnosti přibližně 160 hektarů.

Na této ploše žije 30 dospělých divokých koní a 21 hříbat, osm dospělých zubrů a jedno zubří mládě a šest dospělých praturů a pět pratuřích mláďat. Rezervace se podle původních plánů měla již v loňském roce rozšířit. Vzhledem ke sporům Středočeského kraje s bývalým nájemcem se však proces zdržel. Nyní je proto potřeba zpoždění co nejdříve dohnat, aby měla stáda s mláďaty dostatek prostoru a pastvy.

Bývalý vojenský prostor se stal prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace vyskytují a později se i podařilo rozmnožit všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy. Za dva roky existence si atraktivní zvířata přijely prohlédnout desítky tisíc návštěvníků i množství exkurzí ze škol a univerzit.

Rezervace se stala nejsledovanějším českým projektem v zahraničí za posledních několik let. Opakovaně o něm informovala média na všech pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post, BBC, nebo Der Standard.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.