Rozšíření rezervace podporují starostové, vojenské kluby, myslivci i veřejnost. Zítra vyrazí na brigádu

2016 - 09 - 16
Rozšíření rezervace podporují starostové, vojenské kluby, myslivci i veřejnost. Zítra vyrazí na brigádu

Podpořit dlouho očekávané rozšíření rezervace s velkými kopytníky v bývalém milovickém vojenském prostoru, kde se nedaleko předměstí Benátek nad Jizerou nachází rozsáhlá pastvina se zubry a divokými koňmi, přijde zítra řada organizací a spolků, které v tomto prostoru působí. Na rozsáhlém stepním území, zvaném Traviny, zabírá rezervace zatím jen necelou polovinu rozlohy.

„Snažíme se propojit všechny aktivity na jednom místě. Sejdou se zde ekologové, vědci, vojenské kluby, zástupci místních samospráv, myslivci, pracovníci Správy městských lesů jako chovatelského dohledu i veřejnost. Půjde o první setkání různých skupin lidí, které se na stejném prostoru běžně nepotkávají, ale využívají ho pro svoje aktivity,“ vysvětlil Karel Bendl, ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou a předseda komise místního hospodářství, podnikání a životního prostředí města Benátky nad Jizerou.

Radnice obou sousedících samospráv rozšíření rezervace podporují. „Vidím v tom jediný způsob, jak dát tuto oblast dohromady. Rozšíření rezervace má moji plnou podporu. Tyto aktivity jsou velice záslužné,“ ocenil starosta města Benátky nad Jizerou Jaroslav Král. „Obec Lipník již delší dobu spolupracuje se společností Česká krajina, při tvorbě nového územního plánu se bral zřetel na vize a plány obou stran. Určitě veškeré plánované záměry ze strany České krajiny vítáme,“ konstatovala starostka obce Lipník Ingrid Podroužková.

Důležitou pomoc poskytnou zítra rezervaci také zástupci vojenských klubů a spolků branné činnosti z oblasti bývalého milovického vojenského prostoru. Jejich aktivity v těchto místech pokračují i poté, co tam byli vysazeni velcí kopytníci. Zatímco divocí koně a zubři spásají velké rozlohy, těžká technika může plnit managementovou úlohu na menších plochách. „Tento způsob ochrany a péče umožní rozvoj prostoru v rámci jeho atraktivity pro veřejnost se zájmem o přírodu a historii. Dále nabízí velkou škálu programů rozvoje výchovy mládeže prostřednictvím letních táborů, školních výletů, či výukových seminářů,“ podotýká Martin Polák, představitel vojenskohistorických klubů a spolků branných činností. Se svými kolegy se zapojí do brigády zaměřené na odklízení černých skládek, pozůstatků po vojenské činnosti nebo vyžínání trávy v okolí ohradníku. Spolu s nimi se do práce pustí také místní myslivci a pracovníci benáteckých lesů.

Vzhledem k pohybu mnoha lidí s technikou uvnitř ohrady se do brigády tentokrát nemůže zapojit široká veřejnost. Proto je pro rodiny s dětmi od 10 hodin připravena akce Objevte zubří stezku, na které se mohou zájemci seznámit s místní přírodou.

„Jsme rádi, že se nám dostalo podpory od tolika institucí a organizací, které v tomto prostoru působí. Věříme, že i díky tomu se podaří rezervaci co nejdříve rozšířit,“ poděkoval Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Rozšíření rezervace nabírá zpoždění kvůli nesouhlasu nájemce pozemků s výpovědí smlouvy ze strany Středočeského kraje. Kraj, jako vlastník lokality, rozšíření rezervace rovněž dlouhodobě podporuje a podílí se na jejím financování.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.