Pastvinu divokých koní v Milovicích zítra uklidí dobrovolníci

2016 - 04 - 08
Pastvinu divokých koní v Milovicích zítra uklidí dobrovolníci

Další dobrovolnická akce zaměřená na úklid pastviny divokých koní se uskuteční zítra od 9:30 hodin v Milovicích. Brigádu pořádá společnost Česká krajina, která na čtyřicetihektarové pastvině chrání ohrožené druhy rostlin a živočichů prostřednictvím přirozené pastvy divokých koní a zpětně šlechtěných praturů.

„Pastvinu jsme v minulých dvou letech uklízeli opakovaně. Ale jak zvířata spásají travnaté porosty a křoviny, odkrývají další místa, kde se nacházejí černé skládky nebo nebezpečné předměty ještě z dob existence vojenského prostoru jako jsou kusy želez, dráty a podobně,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Účast na úklidu již potvrdili dobrovolníci nejenom z Milovic, ale také z dalších míst Středočeského kraje, Vysočiny nebo Jižních Čech. „Chtěl bych všem, kdo nám zítra přijdou pomoci, moc poděkovat. Bez přispění dobrovolníků bychom sami pastvinu nezvládli uklidit,“ doplnil Dalibor Dostál. S úklidem budou pomáhat rovněž pracovníci Správy městských lesů Benátky nad Jizerou, kteří poskytnou potřebnou techniku a prostředky na sběr a odvoz odpadků. „Díky patří také členům vojenského klubu Military Experience, kteří v lednu z vlastní iniciativy provedli úklid druhé, stodvacetihektarové pastviny u Benátek nad Jizerou,“ navázal Dalibor Dostál.

Každý z dobrovolníků by si měl vzít vlastní rukavice, protože na pastvině budou sbírat i rezavé železo, střepy a další druhy odpadků.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.