Divocí koně po cestě přes kanál La Manche přijeli do České republiky

2015 - 01 - 28

Čtrnáct divokých koní z Velké Británie dnes poprvé vstoupilo na půdu České republiky. Jejich novým domovem se stala aklimatizační ohrada v Milovicích na Nymbursku. Pro zvířata tak skončila více než dvacetihodinová cesta z anglického Exmooru, lodí přes kanál La Manche a ve speciálním nákladním voze přes Francii a Německo.

„Koně byli po dlouhé cestě samozřejmě velmi unavení, ale věříme, že v novém působišti rychle naberou síly. Snažili jsme se jim zde vytvořit nejlepší možné podmínky,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. Po zhruba měsíčním pobytu v aklimatizační ohradě budou koně vypuštěni na čtyřicetihektarovou pastvinu. Pro přítomné byl zážitkem i přechod zvířat z kamionu do ohrady, účastníci totiž vytvořili živý řetěz, kterým koně proběhli do svého nového domova.

„Jsme samozřejmě rádi, že právě Středočeský kraj je prvním místem v rámci celé střední a východní Evropy, kde se tito vzácní koně ode dneška vyskytují. Ovšem důležitější pro nás je, že pomohou zastavit úbytek druhové rozmanitosti v této významné lokalitě. Tu, jako řadu ostatních bývalých vojenských prostorů, ohrožuje postupné zarůstání vzácných lučních biotopů,“ uvedl náměstek středočeského hejtmana Marek Semerád. Právě středočeský kraj projekt významně podpořil, finanční prostředky na realizaci poskytl také Operační program životního prostředí, společnost Net4Gas a rodina Orlických.

Pozemky pro divoké koně na deset let bezplatně poskytlo město Milovice. „Pro Milovice je projekt přínosem nejenom díky tomu, že pomůže zachránit vzácné a mizející druhy rostlin a živočichů. Vzácné plemeno koní, které se u nás ode dneška vyskytuje, bude dalším lákadlem pro šetrnou turistiku v katastrálním území města,“ uvedl starosta Milovic Milan Pour. Město je již v současnosti cílem mnoha turistů, které láká především Park Mirakulum nebo vyjížďky těžkou technikou bývalým vojenským prostorem.

Na návrat divokých koní přispěla také veřejnost zasíláním dárcovských DMS. I v příštích týdnech mohou zájemci podpořit návrat divokých koní zasláním zpráva ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena DMS je 30 korun, na projekt návratu divokých koní a dalších živočišných druhů jde z této částky 28,50 korun.

Záchranu motýlů prostřednictvím pastvy divokých koní mohou zájemci podpořit také zakoupením originálních šperků „Naši motýli“ z dílny přední české návrhářky Jitky Mlynarčík-Kudláčkové nabízené společností JK Jitka Kudlackova Jewels.

Foto: Gita Matlášková

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2024 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.