Z původní přírody zbývá poslední procento. Pomozte nám ji chránit

2010 - 12 - 02

Divoká, krásná, nespoutaná. Taková byla po tisíciletí příroda na většině území dnešní České republiky. Po příchodu člověka ji však začala vytlačovat pole, města, silnice a průmyslové zóny.

I když je v současné době pod různým stupněm ochrany na více než čtrnáct procent území České republiky, zcela původní charakter si tuzemská příroda udržela jen na přibližně jednom procentu území země – v nejpřísněji chráněných částech národních parků.

Podobně je na tom příroda v mnoha zemích Evropy. V posledních letech se však v mnoha částech našeho kontinentu začíná příroda vracet zpátky. Především do oblastí, kde již není ekonomické obdělávat půdu, do míst, která se stala pro život moderního člověka nepohodlná. Desítky vzácných druhů rostlin a živočichů se tak vrací do míst, odkud byly před desítkami či stovkami let vytlačeny. Někde přicházejí sami, někde za pomoci ochranářských organizací.

Ochranářská organizace Česká krajina chce napomáhat tomuto procesu v České republice. Podobně, jako ochranářské organizace v Evropě či USA chceme budovat nestátní přírodní rezervace, které pomohou nejenom k návratu řady vzácných rostlin a živočichů, ale pomohou také člověku.

Výzkumy vědců ukazují, že zdravá a neporušená příroda má pro lidskou společnost velmi velký ekonomický význam. Poskytuje mu totiž zdarma mnohé „služby“, které by jinak lidé museli platit. V České republice tak mohou nová chráněná území pomoci především v prevenci povodní, které v posledních letech způsobily škody ve výši desítek miliard korun, nebo jako přirozený filtr znečištěného ovzduší, které v některých částech země patří k nejšpinavějším v Evropě.

Volná a nenarušená příroda je součástí našeho dědictví. Věříme, že se nám je s vaší pomocí podaří předat našim dětem.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.