Nový rekord. V milovickém stádu je poprvé 40 zubrů. Místo oslav bojuje rezervace o přežití

2023 - 06 - 16
Nový rekord. V milovickém stádu je poprvé 40 zubrů. Místo oslav bojuje rezervace o přežití

Poprvé od založení rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice dosáhla velikost místního stáda zubrů evropských 40 jedinců. Namísto oslav však rezervace bojuje o přežití a veřejnost jí může podpořit peticí vodaprozubry.cz . V části rezervace, kde se zubři vyskytují, totiž chybí stabilní zdroj vody a lokalita s desítkami velkých kopytníků dva a půl roku marně čeká na souhlas s jeho vybudováním.

„V rezervaci se narodilo páté letošní zubří mládě. Tím velikost stáda poprvé dosáhla čtyřiceti zvířat. Bohužel, namísto oslav a dobrého pocitu vyhlížíme s obavami blížící se léto. Bez stabilního zdroje vody nemůže podobná rezervace fungovat. Věříme, že díky podpoře veřejnosti se nám podaří souhlas se vznikem napajedla získat. Všem, kdo podpisem petice záchranu rezervace podpořili, moc děkujeme,“ ocenil pomoc lidí z celé České republiky Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Petici zatím podpořilo přes devět tisíc lidí.

Pastva zubrů a dalších velkých kopytníků pomáhá obnovovat biologickou rozmanitost bývalého vojenského prostoru. Biodiverzita tak v rezervaci roste nebývalým tempem. Například počty mladých hořců křížatých, nevzácnější rostliny v rezervaci, díky kopytníkům narostly o 5553 procent, počty modrásků hořcových Rebelových o 1700 procent.

Nynější počet zubrů zařadil milovickou populaci mezi dvě největší v Česku spolu se stádem v Ralsku, které loni dosáhlo rovněž počtu 40 jedinců. „Přírůstky z Milovic pravidelně vyvážíme do dalších rezervací v České republice, ale i v zahraničí. Naše přírůstky jsou například ve Francii nebo v Nizozemí. Nebýt poskytování mláďat do tuzemských i mezinárodních chovných programů, dosáhla by rezervace současného počtu zvířat již před několika lety,“ doplnil Dalibor Dostál.

Podle vědců je milovické stádo výjimečné v porovnání s dalšími českými chovy mimo zoologické zahrady. „Výměna a poskytování zvířat do zahraničí učinilo z milovického stáda součást globální populace. Tím se liší od jiných tuzemských chovů mimo zoologické zahrady, které zůstávají geneticky izolované. Je to zásadní příspěvek k záchraně zubra evropského jako biologického druhu,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Zubr evropský je největším suchozemským savcem Evropy. Po první světové válce byl ve volné přírodě vyhuben a několik posledních zvířat přežilo v zoologických zahradách a oborách. Díky startu mezinárodního záchranného programu se podařilo druh zachovat a po druhé světové válce vrátit zpět do přírody. Milovická rezervace se v roce 2015 stala místem, kam směřoval největší transport zubrů v české historii, když do lokality přijelo sedm samic z několika polských rezervací, které krátce nato doplnil ještě býk.

Milovická rezervace se také stala prvním takzvaným polodivokým chovem v tuzemsku, kdy se zvířata pohybují na ploše několika set hektarů v přirozeném prostředí a bez přikrmování. Kvůli  snahám různých subjektů na pozemky bývalého vojenského prostoru čelí rezervace opakovaným likvidačním tlakům, které zatím vždy ustála díky podpoře veřejnosti. Milovice se rovněž staly prvním místem na světě, kde se v rámci jedné rezervace poprvé objevily všechny tři druhy velkých kopytníků, tedy zubr, divoký kůň a zpětně šlechtěný pratur. Společnost Česká krajina získala za projekt řadu prestižních ocenění, včetně Ceny Josefa Vavrouška nebo Ceny SDGs.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Foto: Vojtěch Lukáš

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.