Hromady panelů po sovětské armádě odklidili dnes ochránci přírody z rezervace velkých kopytníků

2022 - 05 - 12
Hromady panelů po sovětské armádě odklidili dnes ochránci přírody z rezervace velkých kopytníků

Hromady betonových panelů odklidila dnes těžká technika z rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Desítky let staré pozůstatky po působení sovětské armády nechali ochránci přírody z biologicky vzácné lokality odvézt k recyklaci.

Skončila tak hlavní fáze letošní etapy úklidu někdejšího výcvikového areálu. „Bývalý vojenský prostor pravidelně uklízíme od roku 2014. Letošní etapa ale patřila k nejnáročnějším. Začala počátkem března a původně byla plánována na měsíc. Kvůli značnému rozsahu černých skládek i pozůstatků po armádě se však úklid protáhl až téměř do poloviny května,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v roce 2015 založila.

Práce se také výrazně prodražily kvůli dramatickému zvýšení cen pohonných hmot v důsledku války na Ukrajině. Již v květnu tak ochranářská organizace vyčerpala rozpočet plánovaný na celý rok a na provoz rezervace bude muset shánět dodatečné prostředky.

„Rozsah prací nelze přesně naplánovat. Rezervace se v loňském roce výrazně rozšířila a poté, co zvířata spásla vysokou trávu v nové části, ukázal se rozsah černých skládek, které byly do té doby skryté v porostu,“ doplnil Dalibor Dostál. Odpady přitom nebylo možné nechat na místě a uklidit je později. „Kromě toho, že černé skládky by nikdo neměl nechávat ležet v přírodě, jde často o různé dráty, ostrá železa a další nebezpečné předměty, o které by se mohli zranit jak velcí kopytníci, tak běžná lesní zvěř,“ doplnil Dalibor Dostál.

Do úklidu se letos již několikrát zapojili také dobrovolníci, kteří odklízeli jak černé skládky na území rezervace velkých kopytníků, tak odpadky na okružní stezce vedoucí po jejím obvodu. Sesbírali také množství igelitů a lehkých plastů, které do rezervace zafoukal vítr z nedaleké skládky komunálního odpadu společnosti AVE u Benátek nad Jizerou.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Patří ke světově nejsledovanějším českým projektům posledních let. Opakovaně o ní psala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Rezervace v současné době chová tři desítky zubrů, dvě stáda divokých koní a dvě stáda zpětně šlechtěných praturů. Je první místem na světě, které chová tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků v rámci jedné rezervace.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.