Tři mladé zubry z Francie vypustili dnes ráno ochránci přírody v rezervaci velkých kopytníků u Milovic

2022 - 04 - 27
Tři mladé zubry z Francie vypustili dnes ráno ochránci přírody v rezervaci velkých kopytníků u Milovic

Tři mladé zubry z francouzské rezervace Reserve Biologique des Monts d’Azur vypustili dnes ráno ochránci přírody v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Zvířata pochází z nejznámější rezervace zaměřené na chov velkých kopytníků ve Francii, které se nachází v Azurových horách v podhůří Provensálských Alp.

„Zvířata měla za sebou cestu dlouhou zhruba 1400 kilometrů. Cesta z Francie byla kvůli objížďkám o něco delší a pomalejší, než převoz našich zubrů do stejné lokality, který vyjel v neděli. Stejně jako u ostatních transportů v minulosti i tentokrát byl nejhorším místem z celé trasy dlouhé stoky kilometrů průjezd Prahou,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila.

Zubři zvládli převoz bez potíží. „Zvířata přijela v pořádku, hned po vypuštění z přepravníku se začala pást a namířila k napajedlu,“ doplnil Dalibor Dostál.

Výměna zvířat je u zubrů důležitá kvůli zvyšování genetické pestrosti stád. Zubry člověk téměř vyhubil, po I. světové válce jich zbylo na celém světě pouze dvanáct. Vzácnější bělověžská linie chovaná v milovické rezervaci pochází dokonce z pouhých pěti zvířat.

Rezervace velkých kopytníků vznikla v bývalém vojenském prostoru Milovice v roce 2015. Se současnou rozlohou 350 hektarů je největší v České republice. Patří ke světově nejsledovanějším českým projektům posledních let. Opakovaně o ní psala média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC. Rezervace v současné době chová tři desítky zubrů, dvě stáda divokých koní a dvě stáda zpětně šlechtěných praturů. Je první místem na světě, které chová tyto tři klíčové druhy velkých kopytníků v rámci jedné rezervace.

Velcí kopytníci pomáhají pastvou obnovovat biologickou pestrost krajiny. Rezervace je zároveň přínosem pro adaptací krajiny na změnu klimatu a má pozitivní efekt pro zadržování vody v krajině. Obnovení přírodních procesů v rámci rezervace navíc pomáhá s ukládáním uhlíku v půdě.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Qminers, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.