Mladá samice pratura z Modré dnes posílila stádo v rezervaci v Milovicích

2022 - 03 - 29
Mladá samice pratura z Modré dnes posílila stádo v rezervaci v Milovicích

Roční samici zpětně šlechtěného pratura z expozice Živá voda v obci Modrá na Uherskohradišťsku dnes odpoledne přivezl transport do rezervace velkých kopytníků v Milovicích. Stane se součástí stáda, ze kterého pocházeli její rodiče.

„Do Modré jsme před čtyřmi lety převezli dvě nejhezčí zvířata, která se nám do té doby narodila. Jsme rádi, že se nám teď podařilo od jejich potomků získat přírůstek, tak, aby jejich geny zůstaly součástí našeho stáda,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci v roce 2015 založila.

Jalovička jménem Aura přišla v expozici nedaleko Velehradu na svět v březnu loňského roku. „Jsme rádi, že se přírůstek z Modré mohl zapojit do chovného programu zpětně šlechtěných praturů v České republice,“ konstatoval starosta Modré Miroslav Kovářík. Býk, který je otcem Aury, nemá s ostatními přírůstky v Milovicích společného otce, protože jeho matka přijela březí již z Nizozemí, kde zpětné šlechtění pratura zahájili. Proto přírůstky z Modré mají část genů, které nenesou ostatní zvířata z Milovic. „Právě z toho důvodu je Aura pro oživení genetické rozmanitosti našeho stáda přínosem,“ doplnil Dalibor Dostál.

Milovická rezervace poskytla v posledních měsících většinu svých přírůstků do jiných lokalit, letos na jaře proto doveze nového plemenného býka a několik jalovic ze zakládajícího chovu v Nizozemí. Nová zvířata by měla dále posílit genetickou rozmanitost milovického stáda. To se v roce 2015 stalo prvním stádem zpětně šlechtěných praturů v celé střední a východní Evropě.

Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu Darujme.cz/krajina a dále pak zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. A také nákupem ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Accace, Zelená domácnost, Amanita Design, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Dalibor Dostál

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.