Píseň beze slov nebo hudba bez nástrojů? Originální skladba Dana Bárty doprovází klip pro záchranu divokých koní

2020 - 09 - 09
Píseň beze slov nebo hudba bez nástrojů? Originální skladba Dana Bárty doprovází klip pro záchranu divokých koní

Posledních 160 tisíc korun z původních 2 milionů zbývá vybrat ochranářům v rámci sbírky na záchranu a dokončení rezervace divokých koní a dalších velkých kopytníků ve středočeských Milovicích. Veřejnost může na poslední část sbírky přispívat na dárcovském portálu https://www.donio.cz/CeskaKrajina

Získat zbývající částku bude pomáhat i nový videospot, který dnes ochranáři zveřejnili. Originální hudební doprovod klipu připravil zpěvák a muzikant Dan Bárta. Vychází z motivů, které vznikly pro úspěšný a oceňovaný seriál České televize Češi zachraňují. „Dokumenty o přírodě od velkých produkcí většinou používají symfonickou hudbu. V případě našeho seriálu vyráběného komorně by byl orchestr zbytečně veliký, konkrétní hudebníci by na sebe zase strhávali pozornost a každý hudební nástroj kromě bubnu je velmi artifikální, ‘lidský‘. Nakonec jsme zvolili pravěkou cestu, hlas a hlas imitující buben (beatboxer En.dru),“ popsal Dan Bárta již před časem zrod hudebního doprovodu k seriálu. Na něm se podílela také Zoo Liberec a Česká koalice pro ochranu biodiverzity.

Dokončení rezervace ve středočeských Milovicích pomůže nejenom se záchranou vzácných kopytníků, ale především zajistí přežití mnoha ohroženým druhů rostlin, motýlů a dalších drobných organismů. Jejich počty mimo pastviny divokých koní dál klesají. Právě pastva velkých kopytníků je efektivním nástrojem, který pomáhá s ochranou přírody v otevřené krajině. „Pokud by se rezervaci nepodařilo dokončit, přišli bychom o další část velmi cenné přírody. I proto patří všem, kteří ji podpořili, velké poděkování,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, která získala přezdívku České Serengeti, měla být podle původních plánů dokončena na přelomu let 2015 a 2016. Kvůli administrativním i majetkoprávním průtahům však její dokončení nabralo zpoždění. Středočeský kraj potvrdil poskytnutí pozemků loni v září. Projektu poté výrazně pomohla veřejnost. Když kvůli předchozímu zdržení přišel projekt o možnost získat dostatečně rychle finanční prostředky z dotace přislíbené státem, dokázala se veřejnost na dokončení rezervace během několika týdnů složit. Na záchraně ohrožené rezervace se tak podíleli lidé z celé České republiky.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na dokončení rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět na dárcovském portále Donio.cz/CeskaKrajina. Darovat může také zasláním zprávy ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz nebo na e-shopu www.zelenadomacnost.com.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Nadační fond rodiny Orlických, Semix, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Pro živou zahradu, Hello bank, JK Jitka Kudláčková, Megabooks CZ, Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.