Do záchrany divokých koní z milovické rezervace se zapojilo Německo, dnes tam odjely dvě klisny

2020 - 04 - 18
Do záchrany divokých koní z milovické rezervace se zapojilo Německo, dnes tam odjely dvě klisny

Dvě klisny divokých koní z rezervace velkých kopytníků ve středočeských Milovicích dnes odjely do německého zooparku v Sababurgu. Ten již řadu let provozuje nejznámější německý chov divokých koní z Exmooru. Zvířata tam mají velký, prostorný výběh, který využívají společně se zubry. Milovické klisny se k nim připojí dnes odpoledne.

„Výsledky výzkumů a pozorování ze Sababurgu jsme využívali při přípravě naší rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Citujeme je i ve studiích, které jsme publikovali o divokých koních a pastvě velkých býložravců. Jsme velmi rádi, že přírůstky z naší rezervace zamířily právě do tohoto známého a prestižního chovu,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Ve své době byl Sababurg jediným zařízením na světě, kde chovali divoké koně společně s jinými velkými kopytníky. Světové prvenství pak v roce 2015 převzala právě rezervace v Milovicích, která se stala první na světě, kde žijí všichni tři klíčoví kopytníci Evropy, tedy divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři.

Dnešní transport ještě více posílil mezinárodní význam rezervace. „Je důležité, že jsme začali vozit přírůstky narozené v našich chovech do zahraničí. Již v minulých letech jsme sice založili z našich odrostlých mláďat několik nových chovů v České republice, ale právě zapojení našich zvířat do zahraničních chovů přispívá k potřebnému toku genů. Je to další, vlastně nejvyšší stádium chovu těchto vzácných kopytníků. Tím, že se naše zvířata budou účastnit v zahraničí reprodukce, stala se česká populace exmoorských koní definitivně součástí populace celoevropské,“ uvedl Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Německý zoopark přijetím dvou zvířat navíc pomohl se získáním času na záchranu rezervace ve středočeských Milovicích. Její dokončení se kvůli byrokratickým a administrativním průtahům opozdilo o několik let. Ochranáři přitom již v říjnu roku 2015 upozorňovali, že dokončení rezervace začíná nabírat nebezpečné zpoždění.

V současnosti ochranáři pořádají sbírku na dokončení rezervace. Veřejnost může posílat finanční podporu na sbírkový účet 2100540679/2010 nebo dárcovskou zprávu ve tvaru DMS KRAJINA 90, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777.

Divocí koně přišli do bývalého vojenského prostoru Milovice v lednu roku 2015. Od té doby se jim, ale i zubrům a zpětně šlechtěným praturům, postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin. Vznik rezervace se stal na několik let světově nejsledovanějším českým projektem, o kterém opakovaně psala média na pěti kontinentech.

Dnešní transport do Německa nebyl první cestou milovických odchovanců do zahraničí. Před několik týdny odjel zubří býk Turbulent Knight, jehož jméno pomáhali vybrat studenti z vídeňské střední školy, do nizozemského Národního parku Zuid Kennemerland.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o přírodu může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.