Ani beránek, ani kuře. Symbolem Velikonoc se letos stalo hříbě z ohrožené milovické rezervace

2020 - 04 - 09
Ani beránek, ani kuře. Symbolem Velikonoc se letos stalo hříbě z ohrožené milovické rezervace

Až se za několik měsíců Češi ohlédnou zpátky na dobu boje s koronavirem, bude to jeden z nejsilnějších příběhů. Vedle dobrovolníků šijících roušky, vědců vyrábějících respirátory na 3D tiskárnách nebo firem převádějících produkci na „válečnou výrobu“ dezinfekcí a plicních ventilátorů ukázali svůj charakter také tisíce Čechů, kteří i v nejhorších dobách zachraňují ohrožená zvířata ve světově unikátní rezervaci divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice.

„To, že lidé pomáhají i v časech, kdy jsou sami ohrožení a mají obavy o své nejbližší, je tím nejlepším svědectvím, že ani v nejhorší době nemyslí lidé v České republice jen na sebe. Všem patří obrovské poděkování,“ ocenil pomoc Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Velikonoce jsou tradičně spojovány se příchodem jara, ale i se vzkříšením a největším zázrakem v tradici křesťanské církve. Také rezervace divokých koní se stala místem, kde lidé mohou pozorovat jinde nevídané znovuzrození přírody. „I vědci, kteří jinak používají velmi strohé a věcné výrazy, mnohdy popisují to, co se divokým koním v rezervaci podařilo, slovem zázrak. Stejně tak i pro nás je zázrak, že lidé pomáhají zachraňovat rezervaci v situaci, kdy se bojí o sebe, so své nejbližší, jsou v karanténě, často bez příjmů z podnikání nebo jim hrozí kvůli dopadům krize propuštění ze zaměstnání. Ani v těchto těžkých časech lidé nezapomínají pomáhat,“ navázal Dalibor Dostál.

Není to poprvé, kdy rezervace musí překonávat obrovské obtíže. „Začínali jsme v roce 2007 bez jediné koruny na účtu. O rok později vypukla do té doby nejhorší poválečná ekonomická krize. Přesto se nám již za několik let podařilo vybudovat rezervaci, o které psala nejvýznamnější média na pěti kontinentech, dělá České republice dobré jméno v zahraničí a stala se první svého druhu na světě. I když byrokratická mašinérie dostala rezervaci několikrát během její existence do neřešitelných situací, vždy se nakonec našel někdo, kdo pomohl, a v poslední chvíli ji zachránil. Teď je to veřejnost, která dává rezervaci šanci na přežití,“ konstatoval Dalibor Dostál.

Veřejnost může i nadále posílat finanční podporu na sbírkový účet 2100540679/2010 nebo dárcovskou zprávu ve tvaru DMS KRAJINA 90, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777.

Ochranáři potřebují získat částku 1,5 milionu korun na ohrazení zbývající části pastvin. Celkové náklady na ohrazení jsou zhruba dva miliony korun, půl milionu má ochranářská organizace z výtěžku sbírky z předchozích období. Od březnového zahájení kampaně na záchranu rezervace se podařila zatím vybrat třetina potřebné částky. Dokončení rezervace bylo přitom původně plánováno nejpozději na rok 2016, kvůli administrativním a byrokratickým průtahům se ale zdrželo o další čtyři roky. Ochranáři přitom již v říjnu roku 2015 upozorňovali, že dokončení rezervace začíná nabírat nebezpečné zpoždění.

Divocí koně přišli do bývalého vojenského prostoru Milovice v lednu roku 2015. Od té doby se jim, ale i zubrům a zpětně šlechtěným praturům, postupně daří uzdravovat místní krajinu a zachraňovat v těchto místech před vymizením řadu ohrožených živočichů a rostlin.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o přírodu může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.