Obří objekty po armádě jdou k zemi. U rezervace divokých koní dnes začala demolice vojenských budov

2020 - 01 - 15
Obří objekty po armádě jdou k zemi. U rezervace divokých koní dnes začala demolice vojenských budov

Demolice tří rozsáhlých vojenských objektů začala dnes na okraji rezervace divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice. Desítky let nevyužívané budovy byly v havarijním stavu, postupně se rozpadaly a představovaly riziko pro návštěvníky i obyvatele města. Nacházejí se totiž v bezprostřední blízkosti stezky, kterou využívají turisté přijíždějící za velkými kopytníky i místní občané k procházkám.

„Je to obrovský přínos pro rezervaci divokých koní i pro město. Torza těchto objektů výrazně narušovala přírodní charakter celé lokality. Radnici patří velké poděkování za to, že se do demolice rozpadlých budov pustila,“ ocenil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina, která rezervaci velkých kopytníků v roce 2015 založila. „Rozsáhlé plochy bývalého vojenského prostoru byly v minulých třech desetiletích zastavěny, proto je pozitivní, že se alespoň jeho malá část vrací zpět přírodě,“ doplnil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

Objekty postavila sovětská armáda, když vojenský prostor obsadila v roce 1968. Uvnitř budov byly trenažéry těžké vojenské techniky, z nichž vojáci stříleli na terče umístěné na sousední střelnici. Po odchodu sovětské armády počátkem devadesátých let minulého století zůstaly stavby opuštěné, bez využití a postupně chátraly. Začali se do nich stahovat lidé užívající drogy a bezdomovci. Před časem objekty v dražbě odkoupilo město Milovice se záměrem nebezpečné budovy zdemolovat.

Odstranění objektů výrazně pomůže celému okolí. „Návštěvníky rezervace okouzluje především to, že dvacet minut jízdy autem od Prahy a několik kroků od okraje města Milovice nacházejí ničím nerušenou přírodu. Právě krajina bez staveb, stožárů a dalších objektů se totiž stává stále vzácnější. Tři vojenské budovy patřily mezi poslední velké stavby, které pohled na místní krajinu rušily,“ doplnil Dalibor Dostál. Podle jeho slov je do budoucna klíčové udržet přírodní charakter lokality a nenarušovat volnou krajinu bývalého vojenského prostoru novými stavbami.

Bývalý vojenský prostor představuje útočiště pro řadu ohrožených druhů živočichů a rostlin. Stal se například jedním z nejcennějších míst výskytu vzácných druhů motýlů v rámci celé České republiky. Právě k zachování příhodných podmínek pro jejich výskyt pomáhá od roku 2015 pastva velkých kopytníků. Tato rezervace se stala první na světě, kde se pásly tři klíčové druhy – divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři.

Vojenský výcvikový prostor v Milovicích měl pro sovětskou armádu strategický význam. Zřídila zde velitelství Střední skupiny vojsk v Československu. Podle oficiálních údajů na základně žilo 16 500 vojáků, 1500 civilních zaměstnanců a 10 000 rodinných příslušníků. Šlo tak o největší sovětskou posádku na našem území. Protože však počty vojáků sovětská armáda tajila, odhadují místní historici, že celkem v Milovicích působilo 80 tisíc sovětů, některé údaje uvádějí dokonce až 160 000.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Dalibor Dostál

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.