První rodinka dudků v rezervaci. Divocí koně napsali další kapitolu návratu tohoto ohroženého druhu

2019 - 08 - 06
První rodinka dudků v rezervaci. Divocí koně napsali další kapitolu návratu tohoto ohroženého druhu

Když vědci v loňském roce pozorovali na pastvinách divokých koní u Milovic prvního dudka, který opakovaně prozkoumával tamní louky, věřili, že se v letošním roce vrátí. O to větší byla jejich radost, když v těchto dnech na pastvině pozorovali celou rodinku těchto ohrožených ptáků.

„Rodičovský pár s mládětem jsme zahlédli jen několik desítek metrů od vstupu do rezervace,“ popsal radostnou událost Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky. Dudek chocholatý patří k nejohroženějším druhům ptáků v České republice. Z přírody se totiž vytratil velký hmyz, včetně chrobáků žijících v trusu velkých býložravců, jejichž larvy dudek obratně vytahuje svým dlouhým zobákem. Chrobáky hubí zbytky jedovatých veterinárních přípravků proti parazitům, které běžně obsahuje trus domácích zvířat. Z krajiny navíc zmizely i staré stromy s dutinami, v nichž dudci hnízdí.

Divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři vytvářejí pro dudky ideální prostředí. Součástí pestré mozaiky, která díky pastvě vzniká, jsou také nízké porosty řídkých trávníků, v nichž nacházejí domov cvrčci. Ti jsou další důležitou součástí potravy dudků. Navíc trus divokých kopytníků neobsahuje zbytky veterinárních přípravků proti parazitům, na rozdíl od trusu domácích zvířat, u nichž se chemie proti parazitům běžně používá. Právě díky tomu se v rezervaci daří chrobákům, kteří trus odklízejí, a dudci v trusu nacházejí dostatek potravy v podobě jejich tučných larev. „Dudci mají na pastvinách velkých kopytníků optimální potravní podmínky. To se ostatně týká i dalších druhů ptáků vyžadujících různorodou otevřenou krajinu,“ konstatoval ornitolog Martin Šálek z České společnosti ornitologické a Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky.

Výskyt páru dudků s mládětem je pro rezervaci další úspěch v oblasti záchrany ohrožených druhů. „Když jsme loni zaznamenali na pastvinách prvního dudčího „průzkumníka“, doufali jsme, že se letos opět vrátí. Proto máme velkou radost, že se nejedná pouze o jediného dudka, ale rodinku s mládětem,“ doplnil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

V minulých letech ochranáři instalovali pro dudky několik speciálních budek. První v roce 2016, další pak loni. V současné době vědci analyzují materiál, který v nich nasbírali, aby určili, zda dudci některou z nich využili k hnízdění.

Právě pastva velkých kopytníků je pro záchranu dudků klíčová. Ukazují to například zkušenosti ze sousedního Německa. V době založení tamní pastevní rezervace Oranienbaumer Heide tam neregistrovali jediného dudka. V současné době tam vědci evidují několik desítek hnízdících párů. „Důležitá je samozřejmě i rozloha vhodného biotopu. Vysoký počet hnízdících párů v Oranienbaumer Heide umožňuje i značná rozloha pastvin. Tamní vláda totiž pro pastevní rezervaci s koňmi a pratury poskytla 900 hektarů a tato velkorysost nese zasloužené ovoce,“ doplnil Miloslav Jirků.

Čeští ochranáři by úspěch německé rezervace rádi napodobili. „Věříme, že naše rodinka dudků bude jen prvním krokem a za několik let se budeme moci pochlubit podobnými výsledky, jako kolegové z Německa,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, Hello bank, Printwell, JK Jitka Kudláčková, Semix, Megabooks CZ, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou, klubů branných činnosti Military Experience a klub Off-Road Milovice.

Foto: Benoît Prieur

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.