V Evropském domě se dnes uskutečnila vernisáž výstavy fotografií divokých koní a dalších velkých kopytníků

2017 - 05 - 16
V Evropském domě se dnes uskutečnila vernisáž výstavy fotografií divokých koní a dalších velkých kopytníků

Vernisáž výstavy fotografií Vojtěcha Lukáše „Návrat kopytníků do české krajiny“ se dnes v podvečer uskutečnila v Evropském domě v Jungmannově ulici v Praze 1. Kolekce snímků se představuje v informačním centru v sídle Zastoupení Evropské komise v České republice a Informační kancelář Evropského parlamentu v ČR. Autor na fotografiích v minulých dvou letech zachytil život v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou.

„Pro uvedení výstavy v těchto prostorách bylo důležité, že se týká projektu, který má evropský rozměr,“ uvedl Jan Pátek z Informačního centra Evropského parlamentu v České republice. Rezervace se zubry, divokými koňmi a zpětně šlechtěnými pratury vznikla díky podpoře evropských fondů. Zároveň se zrodila díky spolupráci českých odborníků s organizacemi z Nizozemí, Velké Británie a Polska.

„Poskytnutím podpory jsme nejenom pomohli s realizací tohoto projektu, ale nepochybně také umožnili splnění životního snu. Tento projekt pak překročil nejenom hranice České republiky, ale i Evropy, a získal celosvětový ohlas,“ uvedl Martin Kubica, ředitel sekce řízení Operačního programu Životní prostředí na Státním fondu životního prostředí, který výstavu zahájil.

Projekt se stal prvním na světě, kde se v rámci jedné rezervace objevily všechny tři druhy velkých kopytníků. Referovaly o něm média na pěti kontinentech, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post, BBC, Der Standard a dalších.

„Bylo pro nás nesmírně důležité, že jsme získali podporu ještě v době, kdy nebylo zřejmé, že projekt bude mít takový úspěch. V době, kdy šlo jen o záměr na několika stránkách papíru. Bez podpory evropských fondů bychom jako nezisková organizace nemohli takto rozsáhlý projekt nikdy realizovat,“ ocenil podporu Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Poděkoval také fotografům a filmařům, jejichž zájem výrazným způsobem napomáhá propagaci projektu, ale i pracovníkům chovatelského dohledu ze společnosti Správa městských lesů Benátky nad Jizerou, kteří zajišťují každodenní péči o rezervaci. „Protože jde o pilotní projekt, jde u mnoha zařízení o prototypy, které nebylo předtím nikde možné vyzkoušet. Za provozu se proto často upravují či vylepšují, což vyžaduje značné úsilí a nasazení,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Výstava bude v Evropském domě otevřena do 23. května. Je přístupná zdarma, v pondělí až čtvrtek od 10 do 18 hodin, v pátek od 10 do17 hodin. Evropský dům najdou návštěvníci na adrese Jungmannova 745/24, Praha 1.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.