První jarní hříbě v rezervaci dnes pokřtil první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš

2017 - 05 - 13
První jarní hříbě v rezervaci dnes pokřtil první místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš

První jarní hříbě divokých koní, které se letos narodilo v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, dnes pokřtil ministr financí a první místopředseda vlády pro ekonomiku Andrej Babiš. Zároveň si prohlédl obě části rezervace, tedy pastviny u Milovic i Benátek nad Jizerou.

„Jsme rádi, že jsme panu ministrovi mohli představit projekt, který je zaměřený na efektivní péči o krajinu a tím na úspory veřejných financí v ochraně přírody,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Přirozená pastva velkých kopytníků umožňuje šetřit peníze při údržbě rozsáhlých ploch o rozlohách desítek a stovek hektarů. Finanční prostředky, které tak ochrana životního prostředí uspoří, je pak možné směrovat na péči o stovky menších, přírodně cenných pozemků, které se neobejdou bez aktivního managementu.

Kromě divokých koní si ministr financí prohlédl také stádo zubrů. Seznámil se taky s plány na další rozvoj lokality. „Velmi nás potěšilo, když pan ministr v rozhovoru pro místní televizi podpořil rozšíření rezervace,“ doplnil Dalibor Dostál. Andrej Babiš rovněž ocenil potenciál projektu pro regionální rozvoj regionu i měst, v jejichž sousedství se nachází. Tak, jak přibývá mláďat v rezervaci, je její rozšíření stále větší nutností.

Středočeská přírodní rezervace je prvním místem na světě, kde od roku 2015 žijí všechny tři druhy velkých kopytníků Evropy: zubři, divocí koně a pratuři. První pastvina u Milovic má rozlohu 40 hektarů, druhá u Benátek nad Jizerou 120 hektarů. Rezervace poutá pozornost odborníků i veřejnosti z celého světa. Informovaly o ní New York Times, Washington Post, BBC a další světová média na pěti kontinentech. Stala se rovněž cílem turistů z celé České republiky i ze zahraničí. Právě spojení péče o krajinu s šetrným turistickým ruchem bývá vedle finančních úspor dalším prvkem, který odborníci oceňují.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním ve tvaru DMS KRAJINA 30, DMS KRAJINA 60 nebo DMS KRAJINA 90 na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30, 60 nebo 90 korun, na projekty neziskové organizace jde 29, 59 nebo 89 Kč korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Semix, Megabooks CZ, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.