Společenský večer České ruce představil řemesla a podpořil záchranu ohrožených motýlů

2016 - 10 - 14
Společenský večer České ruce představil řemesla a podpořil záchranu ohrožených motýlů

Mistři českých řemesel se představili včera večer v rámci společenského večera „České ruce“, který pořádala šperkařská společnost JK Jitka Kudlackova Jewels v Paskově sále na Praze 5. „Jedná se o projekt na podporu řemesel, ruční práce a nápadů. Během večera se návštěvníci mohli seznámit s výrobcem unikátních hodinek, se ševcem, s netradiční módní návrhářkou, rodinným vinařstvím a dalšími zajímavými řemesly, samozřejmě jsme byli přítomni i my,“ popsala akci Jitka Mlynarčík-Kudláčková, přední česká návrhářka šperků a spolumajitelka rodinné zlatnické firmy JK Jitka Kudlackova Jewels.

Večer, kterým provázela cvičitelka Hanka Kynychová, neseznamoval účastníky zaplněného sálu pouze s kvalitním řemeslem, ale přispěl také na dobročinné účely. Výtěžek z tomboly, v jejímž rámci si návštěvníci odnesli desítky hodnotných věcných cen či poukázek na služby, věnovala společnost JK Jitka Kudlackova Jewels na projekt záchrany ohrožených druhů motýlů společnosti Česká krajina. Ta v loňském roce přivezla do bývalého vojenského prostoru Milovice divoké koně z anglického Exmooru, a později také zubry a zpětně šlechtěné pratury. Velcí kopytníci spásáním unikátních stepí zabraňují jejich zarůstání křovinami a náletovými dřevinami a tím vytvářejí vhodné prostředí pro přežití motýlů.

Výtěžek z tomboly přinesl originálnímu projektu, o kterém v minulých měsících referovala světová média na všech pěti kontinentech, částku necelých patnácti tisíc korun. „Velice si vážím toho, že se společnost JK Jitka Kudlackova Jewels rozhodla podpořit právě naši společnost mezi stovkami neziskových organizací, které v České republice působí,“ ocenil dar Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Návrat velkých kopytníků pomohl v bývalém vojenském prostoru nastartovat přírodní procesy, které z české přírody jinak téměř vymizely. Do lokality se tak vrátily stovky vzácných hořců křížatých, vědci zde zaznamenali ohrožené korýše žábronožky letní, ze speciálních budek vylétly desítky mláďat krutihlavů, ptáků mizejících z tuzemské krajiny. Peníze získané z výtěžku tomboly tak pomohou rozvíjet další aktivity vedoucí k záchraně ohrožených druhů.

Záchranu českých motýlů podpořila společnost JK Jitka Kudlackova Jewels již v minulosti vytvořením originální kolekce šperků inspirované těmito mizejícími klenoty českých luk. Část výtěžku z prodeje kolekce s názvem „Naši motýli“ posloužila k záchraně ohrožených druhů. Již dříve mimořádný designu a ruční práce z její dílny pomohly upozornit na témata úcty k přírodě v rámci kolekce šperků „Voda“. V minulých letech Jitka Mlynarčík-Kudláčková s manželem například také zachraňovala žáby, aby nezahynuly pod koly automobilů na silnici na Petrovicku.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.