Divocí koně přilákali milovické občany do přírody. Školky i seniory, pěší i cyklisty

2016 - 08 - 16
Divocí koně přilákali milovické občany do přírody. Školky i seniory, pěší i cyklisty

Oblíbeným místem pro vycházky milovických občanů se stala pastvina s divokými koňmi a zpětně šlechtěnými pratury, která se nachází na okraji města. Na atraktivní zvířata se chodí dívat lidé všech věkových kategorií. Maminky s kočárky, mateřské školy i dospělí a senioři. Lidé kolem pastviny dělají vyjížďky na kolech nebo procházky se psy.

„Máme samozřejmě radost z toho, že do rezervace přijíždějí návštěvníci z celé České republiky i ze zahraničí. Ještě více nás těší, že si pastvinu oblíbili místní lidé,“ konstatoval Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina. O obrovském zájmu místních občanů svědčí i to, že loňský příjezd praturů z Nizozemí se stal nejsledovanější událostí v novodobé historii města sledovanou veřejností na sociálních sítích. Občané města se také opakovaně zapojili i do úklidu odpadků a černých skládek na pastvině.

Nepotvrdily se přitom obavy, že ohradník odřízne místní občany od přírody. „Opak je pravdou. Ještě než jsme se pustili do budování oplocení rezervace, měli jsme možnost několik měsíců sledovat, kolik lidí přes pastvinu prochází. Provoz byl téměř nulový a spíše než o zájemce o přírodu šlo o uživatele čtyřkolek nebo offroadů, kteří tudy mířili do terénu. Nyní za pěkného počasí chodí kolem ohrady desítky, někdy i stovky lidí denně,“ doplnil Dalibor Dostál. Rezervace se tak stala jednou z nejvíce využívaných veřejných služeb ve městě.

V Milovicích se tak potvrdily zkušenosti, které v zahraničí fungují desítky let. „Velká, atraktivní zvířata dokáží vzbudit zájem a lásku k přírodě mezi větším počtem lidí než drobnější, nenápadnější živočichové nebo rostliny,“ upozorňuje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky. Vědci spolupracující na projektu již uspořádali několik exkurzí a přednášek pro místní školáky i předškoláky, členy zájmových kroužků a další zájemce.

Z automobilů parkujících u ohrady, kterých se zde i ve všedních dnech běžně vystřídá několik desítek, je zřejmé, že rezervaci rádi navštěvují i lidé, kteří by jinak bývalým vojenským prostorem jen projeli cestou z práce. „Není divu, pár chvil v přítomnosti velkých zvířat, z nichž čiší klid a mír, je doslova balzám na starosti pracovního dne. Návštěvy navíc neomrzí, protože pokaždé lze vidět něco jiného a pastvina se v průběhu dne i roku neustále mění. Během chvíle zde člověk nasaje atmosféru okamžiku a potká-li při troše štěstí i velká zvířata, je zážitek dokonalý,“ popisuje Miloslav Jirků.

Tento zážitek je pro některé milovníky přírody natolik silný, že nejenom tráví kvůli divokým koním v Milovicích svoji dovolenou, ale dokonce se do města cíleně stěhují, aby měli oázu klidu uprostřed stále hektičtějšího světa „za humny“.

Přístupnost lokality by se do budoucna měla ještě zlepšit. Hned na začátku vznikla namísto cesty, která procházela středem pastviny, nová stezka při jejím okraji. V rámci plánovaného rozšíření vznikne ještě druhá stezka na opačném konci, jejíž část zatím přehrazují staré panely.

Zachování průchodnosti krajiny pro lidi přitom nebyla jediným důležitým kritériem projektu. „Důraz jsme kladli také na to, abychom zachovali prostupnost pro všechny druhy zvěře, které do té doby v těchto místech žily. Použili jsme proto takový typ ohradníku, který je průchozí pro veškerou zvěř. To potvrzuje přítomnost divokých prasat, srnčí zvěře a dalších druhů v ohradě,“ uzavírá Miloslav Jirků.

Společnost Česká krajina na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekty ochrany velkých kopytníků může veřejnost přispět zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, hejtman Miloš Petera, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, Megabooks CZ, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Foto: Michal Köpping

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.