Začíná největší sčítání zubrů v historii, ze zoo, obor i rezervací

2016 - 04 - 11
Začíná největší sčítání zubrů v historii, ze zoo, obor i rezervací

Sčítání zubrů v České republice, které dnes začíná, zmapuje všechny zubry, kteří se v zemi vyskytovali v loňském roce. Evidence se týká zvířat žijících v zoologických zahradách, soukromých chovech, oborách i přírodních rezervacích. Počtem zvířat bude největší, jaké se v zemi dosud uskutečnilo.

„Zubři patří k ohroženým druhům zvířat, proto je jejich přesná evidence klíčová pro vedení plemenné knihy. Ta zahrnuje všechna čistokrevná zvířata a napomáhá k sestavování nových chovných skupin i výměnám zvířat mezi jednotlivými chovy tak, aby byla zajištěna co nejnižší příbuznost zvířat v chovných skupinách,“ upozornil Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky.

U zubrů je to výrazně důležitější než u jiných druhů zvířat. Zubři byli na počátku 20. století v přírodě vyhubeni člověkem a v zajetí zůstalo jen 12 zvířat schopných reprodukce. Navíc rozdělených do dvou genetických linií. „Vzácnější nížinná neboli bělověžská linie pochází dokonce jen z pěti zakladatelů. Pro chov bylo sice na počátku vybráno celkem sedm zvířat pocházejících z Bělověže, ale do reprodukce se jich nakonec ve skutečnosti zapojilo pouhých pět,“ doplnil Miloslav Jirků.

Sčítání zvířat bude letos poprvé zajišťovat regionální kancelář mezinárodní organizace EBCC (European Bison Conservation Center) pro Českou republiku. Jejím vedením byla pověřena společnost Česká krajina. „V minulých letech jsme prováděli sčítání tuzemských zubrů pro vlastní evidenci a publikační účely, takže to pro nás nebude nic úplně nového,“ konstatoval Dalibor Dostál, ředitel ochranářské organizace Česká krajina.

Zatímco dříve prováděla sčítání přímo centrála EBCC v Polsku, s přibývajícím počtem zubrů se stala komunikace s jednotlivými chovateli a manažery populací neúnosná. Od letošního roku proto delegovala tuto pravomoc na jednotlivé regionální kanceláře.

Česká regionální kancelář EBCC zasílá všem chovným zařízením v zemi jednotný formulář, do kterého majitelé zvířat vyplní jejich stav k 31. prosinci 2015 a zaznamenají také případné prodeje, výměny, narození či úhyny. Výsledky sčítání by měly být známy koncem týdne.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.