Pět desítek dobrovolníků dnes uklidilo pastvinu divokých koní v Milovicích

2016 - 04 - 09
Pět desítek dobrovolníků dnes uklidilo pastvinu divokých koní v Milovicích

Až v půl sedmé večer skončil dnešní dobrovolnický den na pastvině divokých koní v Milovicích. Na pět desítek dobrovolníků v jeho rámci uklidilo čtyřicetihektarovou lokalitu od černých skládek i pozůstatků armádní infrastruktury z doby fungování vojenského prostoru, na jehož okraji se pastvina nachází. Úklid začal v půl desáté ráno.

„Dnešní brigáda byla počtem zapojených účastníků i množstvím odklizeného odpadu největší, jaká se na pastvině uskutečnila. Chtěl bych všem dobrovolníkům velmi poděkovat, bez jejich pomoci bychom zvládli jen zlomek potřebné práce,“ ocenil pomoc Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Množství odpadu odvezeného z rezervace nakonec naplnilo tři a půl valníku.

Na úklidu se podílela Správa městských lesů Benátky nad Jizerou za spolupráci vojenských klubů. Společně uklidili nejen milovickou pastvinu, ale i okolní lesy, odkud odvezli dalších pět valníků odpadků. „Spolupráci s ekology i s vojenskými kluby považujeme za velice prospěšnou i s ohledem na budoucí využití bývalého vojenského prostoru,“ uvedl Karel Bendl, ředitel Správy městských lesů Benátky nad Jizerou. Velmi výrazně pomohl v rámci brigády také Off-road Milovice, který využívá sousední pozemky k jízdě terénních vozidel. Na brigádě se podíleli také členové ochranářských organizací, jako Beleco nebo ČSOP Klenice, a také milovická veřejnost i dobrovolníci z Vysočiny, Jižních Čech a dalších regionů.

I když pastvina prošla v minulých dvou letech opakovaně úklidem, na velké rozloze bylo množství nepořádku skryté v hustém, dříve neprůchodném porostu. Tak, jak divocí koně a zpětně šlechtění pratuři lokalitu spásají, odkryli nejenom plochy dříve zarostlé hustými keři a třtinou křovištní pro ohrožené hořce a další kvetoucí byliny, ale také množství dříve neviditelného odpadu. Nebezpečné byly především střepy z černých skládek a kovové trubky a dráty z někdejších vojenských objektů, terčů a dalších pozůstatků na činnost armády v těchto místech.

Za týden se uskuteční v Milovicích další dobrovolnický úklidový den, který tentokrát pořádá Město Milovice a spolek Maminky dětem. Ten se uskuteční v sobotu 16. dubna od 8 do 12 hodin. Jedním z míst, na které se zaměří, budou i cesty kolem pastviny s divokými koňmi a pratury.

Na péči o divoké koně, zubry a pratury může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o zvířata a rezervace jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Mezi další možnosti podpory patří dárcovský portál Darujspravne.cz nebo nákup ve vybraných e-shopech prostřednictvím portálu Givt.cz.

Ochranářská organizace na projektech spojených s návratem a ochranou velkých kopytníků spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporují společnosti Ekospol, Net4Gas, Pivovar Zubr, Nadační fond rodiny Orlických, JK Jewels, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička i veřejnost. V rámci svého dobrovolnického programu projekt podpořili i studenti z Townshend International School v Hluboké nad Vltavou.

Foto: Michal Ruš

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.