Přírodní rezervaci Milovice navštívili pracovníci národních parků a chráněných krajinných oblastí

2016 - 04 - 07
Přírodní rezervaci Milovice navštívili pracovníci národních parků a chráněných krajinných oblastí

S prvním rokem fungování nestátní Přírodní rezervace Milovice, kde ohroženou stepní přírodu zachraňuje pastva divokých koní, zubrů a zpětně šlechtěných praturů, se dnes seznámili pracovníci národních parků, chráněných krajinných oblastí, Agentury ochrany přírody a krajiny, ministerstva životního prostředí, krajských úřadů a dalších institucí ochrany přírody. Rezervace se nachází v bývalém vojenském prostoru Milovice, mezi městy Milovice a Benátky nad Jizerou, kde je na dvou pastvinách o celkové rozloze přes sto šedesát hektarů na pět desítek velkých kopytníků.

Ještě předtím se hosté na Ministerstvu životního prostředí zúčastnili semináře, na kterém se seznámili s výsledky výzkumného projektu Alternativní management ekosystémů financovaného Technologickou agenturou České republiky (TAČR). Projekt řešil odborný tým složený ze zástupců společnosti Česká krajina, ochranářské organizace Beleco, odborných pracovišť Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity, Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity.
„Evropa se potýká s bezprecedentním poklesem biodiverzity, zejména vlivem industrializace zemědělství a lesnictví od padesátých let minulého století,“ uvedl v rámci semináře Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd České republiky, spoluautor studie, která je výstupem projektu.

Právě pastva velkých kopytníků přitom může být v řadě lokalit levnější a efektivnější alternativou současného managementu založeného na technickém napodobování procesů předindustriálního zemědělství, nikoliv přírodních procesů.

V rámci exkurze se podařilo pracovníkům ochrany přírody vidět všechny tři druhy velkých kopytníků, což při celkové rozloze rezervace vyžaduje i trochu štěstí. Navíc při prohlídce pastviny v sousedství Milovic měli možnost vidět čerstvě narozené hříbě, které se po porodu poprvé postavilo na nohy. Šlo o čtvrté hříbě, které se letos narodilo na pastvině u Milovic. S klisničkou, která se narodila loni v říjnu, je tak na starší, čtyřicetihektarové pastvině již pět hříbat. Kromě nich se před dvěma týdny narodilo první hříbě i divokým koním na nové, stodvacetihektarové pastvině v sousedství Benátek nad Jizerou. Celkem je tak nyní v rezervaci šest hříbat.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.