Příjezd zubrů do Milovic nabere zpoždění, transport se nepodařilo polským úřadům vložit do systému

2015 - 11 - 28
Zubr v polské rezervaci

Příjezd zubrů do Přírodní rezervace Milovice se opozdí. „Polská strana nám bohužel během dneška oznámila, že se polským veterinárním orgánům nepodařilo v pátek odpoledne propojit s celoevropským systémem evidujícím transporty zvířat a proto nemohly pondělní transport zubrů zanést do systému a povolit. Ani během dneška se polským kolegům nepodařilo problém vyřešit. Nový termín by nám kolegové z Polska měli sdělit během pondělního rána,“ informoval Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

I když je změna termínu nepříjemná, protože na příjezd zubrů byli pozváni oficiální hosté, připraveni veterinární lékaři i přichystána potřebná technika, výhodou nového termínu by mohlo být lepší počasí. Zatímco v pondělí a v úterý má ještě pršet, od středy by mělo být tepleji a jasno.

Protože je terén v rezervaci pro transportní kamion náročný, měl by být příjezd zvířat za sucha snadnější. Zubři přijedou v transportních bednách, každou z nich bude třeba z nákladního vozu nakladačem sundat. Zvířata budou z beden vypuštěna po zvednutí padacích dvířek.

V bývalém vojenském prostoru Milovice je od ledna letošního roku stádo divokých koní pocházejících z anglického Exmooru. V říjnu k nim přibyli zpětně křížení pratuři dovezení z Holandska. Úkolem velkých kopytníků je spásat vzácné stepi, které by jinak zarostli náletovými dřevinami a křovinami.

To by způsobilo vyhynutí řady vzácných druhů, včetně vzácné rostliny hořce křížatého nebo ohroženého motýla modráska hořcového Rebelova. První sezona předčila očekávání vědců, na pastvině napočítaly stovky nových hořců.

Foto: Janusz Sochacki

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.