Krátký filmový dokument zachycuje smutný osud losů v české přírodě

2015 - 10 - 08
Krátký filmový dokument zachycuje smutný osud losů v české přírodě

Nový filmový dokument Los evropský – vymírající velikán českých lesů mohou ode dneška sledovat diváci na internetu. Společnost Česká krajina ho zveřejnila na svém YouTube kanálu. Dokumentární film poskytuje základní informace o losech, kteří patří k původním živočišným druhům v české přírodě.

„Přestože je los naším největším jelenovitým zvířetem, velká část veřejnosti nemá tušení o tom, že se na našem území tento majestátný živočich vyskytuje. Krátký filmový dokument by proto měl přispět ke zvýšení povědomí lidí o tomto druhu, což je důležitý krok k jeho záchraně,“ vysvětluje Dalibor Dostál, ředitel společnosti Česká krajina.

Ve středověku byl na území dnešní České republiky vyhuben, ale od 50. let 20. století se do české krajiny vrací. V roce 1980 se počty losů na našem území odhadovaly na 30 až 50 kusů. Od 90. let však losů opět ubývá, jejich stavy od té doby klesly o polovinu až dvě třetiny. Hlavní příčinou je pytláctví, dopravní nehody, ale i přerušování migračních tras losů dopravními stavbami. Losi v posledních letech vyhynuli například na Nymbursku ve Středočeském kraji.

Přibližně osmiminutové video je svojí délkou přizpůsobené zvykům návštěvníků internetu. „Na internetu chtějí lidé většinou získat nejdůležitější informace, o jejich pozornost v tomto prostředí soutěží mnoho dalších zdrojů informací,“ doplňuje Dalibor Dostál. Snímek vytvořil režisér Jan Svatoš, který téma záchrany původní přírody zpracoval například v oceněných snímcích Divočiny nebo Velké losování. Vznik filmu finančně podpořil Středočeský kraj.

Společnost Česká krajina ve spolupráci s vědci z Jihočeské univerzity, Biologického centra Akademie věd České republiky, Mendelovy univerzity a dalších institucí odstartovala před časem Záchranný program losa evropského. Jeho cílem je zabránit, aby tento druh vyhynul v české přírodě podruhé. V současné době přežívají poslední populace losů v jižních Čechách na Třeboňsku a v okolí Lipenské nádrže.

Dospělý samec losa evropského váží až 450 kilogramů, délka jeho těla může dosáhnout až tří metrů a výška až 235 centimetrů. Losice bývá menší, váží až 375 kilogramů. Postava losa se vyznačuje poměrně krátkým tělem na vysokých nohách a protáhlou, na konci uťatou hlavou s přečnívajícím horním pyskem, širokými nozdrami a zvláštním hrbolem na čenichu. Na spodní straně krku vyrůstá kožovitý lalok, pokrytý dlouhou srstí.

Zbarvení je většinou jednobarevně tmavohnědé, šedé až černé se světlou lysinou na hlavě a s bělošedými končetinami. Široká a roztažitelná kopyta umožňují pohyb v měkké půdě nebo bažinatém terénu. Losi se mohou pohybovat i rychlostí 50 kilometrů v hodině.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.