Dobrovolníci uklízeli černé skládky na pastvině u divokých koní

2015 - 09 - 16
Dobrovolníci uklízeli černé skládky na pastvině u divokých koní

Přibližně 1200 litrů odpadů odklidili dnes odpoledne dobrovolníci na pastvině divokých koní v Milovicích. Na několika místech čtyřicetihektarové plochy se totiž v minulosti nacházely černé skládky.

I když největší část odpadu byla odstraněna v loňském roce ještě před zahájením stavby ohrad, kdy se v Milovicích konaly dva dobrovolnické dny, část odpadů zůstala skrytá na nepřístupných místech zarostlých bujnou vegetací.

„Jak divocí koně spásají porost, vytvářejí tak nejenom prostor pro vzácné hořce a další ohrožené druhy rostlin, ale zároveň odkrývají pozůstatky černých skládek. K průběžnému odstraňování odpadů proto dochází pravidelně od doby příjezdu koní,“ vysvětluje ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

Pro koně jsou nebezpečné především střepy z rozbitých okenních tabulí a lahví. Zranit by se mohli rovněž o zbytky železných konstrukcí nebo rezavé plechovky a hřebíky. Na pastvině se nacházelo také množství plastového odpadu a starých textilií.

„Chtěl bych moc poděkovat všem účastníkům, kteří pomáhali s úklidem pastviny. I když to nebyla zrovna příjemná práce, z výsledku máme velkou radost,“ dodává Dalibor Dostál.

Divocí koně přijeli do Milovic 28. ledna. Pocházejí z anglického Exmooru, kde žijí od nepaměti ve volné přírodě. První písemná zmínka o nich pochází již z roku 1086 a patří k nejstarším záznamům o volně žijících koních v Evropě. Genetické výzkumy z posledních let zjistily, že právě koně z Exmooru přesně odpovídají svým vzhledem a zbarvením původním divokým koním Evropy.

Návrat divokých koní do Milovic pomáhá zachránit ohroženou stepní krajinu v bývalém vojenském prostoru. Úkolem koní je spásat hrubou vegetaci a zastavit ústup otevřené a polootevřené krajiny, která je existenčně nezbytná pro mizející druhy motýlů, četné druhy ptáků, plazů a dalších ohrožených obratlovců, ale též nespočtu rostlin.

V Milovicích, tak jako na mnoha jiných místech, začalo otevřenou krajinu ohrožovat zarůstání agresivními bylinami a dřevinami poté, co odtud počátkem devadesátých let odešla armáda. Projekt po více než půl roce překonal očekávání, která od něj vědci měli. Na pastvině se již letos objevily desítky trsů ohroženého hořce křížatého, který je v Milovicích nejvzácnější rostlinou. Na mnoho rostlin naklad svá vajíčka vymírající motýl modrásek hořcový Rebelův, pro kterého je hořec křížatý jedinou živnou rostlinou, bez níž se nedokáže rozmnožovat.

Návrat divokých koní se stal nejsledovanější pozitivní zprávou světových médií posledních měsíců z České republiky. Informovala o něm přední sdělovací prostředky na pěti kontinentech, například americké listy The Washintgton Post a The New York Times, stránky televizních stanic CBS News či ABC, britská BBC a další zpravodajské portály v Japonsku, Austrálii, Kuvajtu, Německu, Švýcarsku, Francii, Belgii a dalších zemích.

Projekt návratu Na péči o divoké koně může přispět také veřejnost zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o koně jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců. Projekt záchrany ohrožených druhů motýlů a dalších vzácných druhů v Milovicích s pomocí pastvy divokých koní podpořil Operační program Životní prostředí, Středočeský kraj, společnost Net4Gas, rodina Orlických i veřejnost.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.