Pracovníci národních parků, chráněných krajinných oblastí a ministerstva životního prostředí se seznamovali s pastvou velkých kopytníků

2015 - 05 - 28
Pracovníci národních parků, chráněných krajinných oblastí a ministerstva životního prostředí se seznamovali s pastvou velkých kopytníků

S dosavadními výsledky výzkumného projektu „Návrh alternativních managementů pro ekosystémy sekundárních bezlesí v zvláště chráněných územích“, který zpracovává jako hlavní řešitel společnost Česká krajina, se dnes přijeli seznámit dvě desítky pracovníků národních parků, chráněných krajinných oblastí, Agentury ochrany přírody a krajiny i Ministerstva životního prostředí České republiky.

Výzkum vzniká od loňského roku pro Technologickou agenturu České republiky, jako spoluřešitel se na něm rovněž podílejí odborníci z ochranářské organizace Beleco. Jeho výstupem bude certifikovaná metodika, která poskytne návod, jak lépe a efektivněji pečovat o otevřenou krajinu s pomocí původních druhů velkých spásačů.

„Jednou z příčin současného poklesu biodiverzity je vymizení velkých spásačů z krajiny. Nejdříve těch divokých, pak těch domácích. Přitom velcí kopytníci zde byli nepřetržitě přítomní nejméně poslední 2,2 milionu let a po celou tuto dobu patřili k významným ´krajinným inženýrům´. Posledních několik desetiletí bez nich je tedy stav zcela nepřirozený. Spolu s nimis nimi zmizela z krajiny jemnozrnnost, pestrost a nepravidelnost,“ vysvětluje Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd v Českých Budějovicích, který během dopolední prezentace v budově ministerstva životního prostředí vysvětlil účastníkům hlavní přínosy velkých kopytníků.

Pastva původních velkých kopytníků by se v budoucnu mohli stát v tuzemských národních parcích levnější a především kvalitnější alternativou vůči konvenčním způsobům managemetu, jako je sečení nebo pastva hospodářských zvířat. Výzkumný tým by měl metodiku dokončit do konce letošního roku.

Odpoledne se odborníci z národních parků, chráněných krajinných oblastí, ministerstva životního prostředí i Agentury ochrany přírody seznámili s výsledky pilotního projektu v Milovicích, kde je od ledna letošního roku první stádo divokých koní dovezených z Exmooru ve střední a východní Evropě. Jeho hlavní úlohou je spásat místní stepi.

Výzkumný tým by měl kompletní metodiku dokončit do konce letošního roku.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.