Studenti z mezinárodní školy pomohli s přípravou pastviny pro divoké koně

Příprava ohrady pro divoké koně dnes začala přímo v terénu ve středočeských Milovicích. Důležitou pomoc poskytli dobrovolníci z Townshend International School z Hluboké nad Vltavou v Jižních Čechách. Desítka studentů a dva pedagogové celý den mapovali černé skládky v lokalitě a potenciálně nebezpečné struktury, jako jámy, hluboké příkopy, dráty trčící ze země a podobně. Každé místo zanesli do mapy pomocí GPS souřadnic.
„Pomoc studentů z Hluboké nad Vltavou byla pro nás nesmírně cenná. V Takovém rozsahu bychom jinak mapování lokality zajišťovali jen obtížně,“ poděkoval ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
Spolupráci se školou organizace navázala prostřednictvím vědců z Jihočeské univerzity a Biologického centra Akademie věd, kteří se podílejí na realizaci projektů zaměřených na návrat velkých kopytníků do české přírody a v minulosti o tomto tématu na škole v Hluboké nad Vltavou přednášeli.
Mezi českými školami je podobný přístup zatím ojedinělý. „Zahraniční studenti svojí dobrovolnou pomocí ukázali, jak velký náskok má školství ve vyspělých zemích v oblasti společenské odpovědnosti. Velká část českých škol se dobrovolnictví v oblasti životního prostředí zatím vůbec nevěnuje,“ doplnil Dalibor Dostál.
Na první dobrovolnický den by měl za několik týdnů navázat další, v jehož rámci budou nebezpečné nálezy z pastviny odstraněny.
V Milovicích by se na přelomu roku mělo objevit první stádo divokých koní ve střední a východní Evropě. Vědci v současnosti dokončují studii, která je věnována jak divokým koním, tak dalšímu klíčovému druhu velkých kopytníků – praturovi.
Milovice by se měly stát první oblastí na světě, kde budou moci návštěvníci spatřit všechny tři druhy velkých kopytníků v autentické podobě.