Divocí koně z Milovic obletěli svět, od Japonska, přes USA až po Austrálii

2015 - 03 - 25
Divoci kone z Milovic obleteli svet, od Japonska, pres USA až po Australii

Unikátní projekt českých vědců zaujal přední světová média na pěti kontinentech. Návrat divokých koní do Milovic se stal v posledních dnech nejsledovanější zprávou, kterou z České republiky přinesly hlavní sdělovací prostředky v zahraničí. Ve svých on-line verzích o něm referují například americké listy The Washintgton Post a The New York Times.

Shodně si všímají, že divocí koně pomohou zachránit vzácné stepní rostliny a živočichy a na rozdíl od domácích zvířat nepotřebují celoročně v podstatě žádnou péči. Navíc jejich pastva je výrazně levnější, než například sečení ojedinělé stepní vegetace. Informaci o divokých koních přinášejí také stránky americké sítě rozhlasových a televizních stanic CBS News, stejně jako americké televizní stanice ABC nebo agentura AP. Kromě hlavních listů a televizních stanic přináší informaci o divokých koních v Milovicích také řada amerických regionálních titulů, jako North Carolina Daily, Burlington County Times, The Southern Illinoisan a mnohé další.

O příjezdu a vypuštění divokých koní informuje také britská BBC a tamní Mail Online, webová verze deníky Daily Mail. Obrazovou reportáž z Milovic publikovaly australské zpravodajské servery The Australian nebo News.com.au. Zpráva se objevila rovněž na japonském serveru The Japan Times a arabském zpravodajském titulu Kuwait Times. O českém projektu referuje také vědecký magazín Phys.org.

Zprávu o divokých koních v Milovicích svým čtenářům přinesla také média ve francouzsky mluvících zemích. Všímá si jich švýcarský zpravodajský server 24heures, francouzský 20minutes, list Libération z Maroka nebo agentura AFP. O projektu informuje také belgický magazín zaměřený na koně L´equi Mag nebo německý server Taz.de.

„Velká část zahraničních médií referuje o České republice často v souvislosti s korupcí, s kontroverzními výstřelky současného či minulého prezidenta nebo s řáděním šíleného střelce v restauraci v Uherském Brodě. Jsme rádi, že jsme se mohli připojit k těm, kteří pomáhají vytvářet pozitivní obraz o naší zemi v zahraničí. A že kromě krásných památek a dobrého piva je nyní Česká republika známá také jako země divokých koní,“ říká Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která projekt připravila ve spolupráci s vědci z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity, Univerzity Karlovy a dalšími institucemi.

Projekt se v hlavních zahraničních médiích prosadil nejen díky své jedinečnosti v mezinárodním kontextu a spolupráci s předními experty. Pomohla mu také pozornost, kterou světová média věnují ochraně přírody, ale i současná mezinárodní situace. „V době, kdy se svět po mnoha letech znovu ocitá na pokraji války, jsme přinesli příběh o tom, jak se vojenský prostor, kde se po dvě desetiletí cvičili sovětští vojáci, proměnil v ráj divokých koní,“ uvažuje Dalibor Dostál.

Návrat divokých koní se tak z pohledu zájmu zahraničních médií stal jedním z nejúspěšnějších projektů tuzemské ochrany přírody. Zároveň je ve světě jedním z nejlépe prezentovaných evropských projektů v České republice. Ironií osudu je, že při žádosti o grant byly výdaje na propagaci zařazeny mezi neuznatelné náklady a vyškrtnuty. Projekt, který neměl na propagaci jedinou korunu, tak zaujal hlavní světová média, na rozdíl od řady tuzemských projektů, které zůstaly v zahraničí zcela bez povšimnutí, přestože na jejich propagaci byly vyčleněny desítky nebo stovky milionů korun.

„Jsme rádi, že je v zahraničí náš projekt tak úspěšný v propagaci České republiky, Středočeského kraje a Milovic. A že se můžeme alespoň touto formou odvděčit za podporu, které se mu dostalo,“ doplnil Dalibor Dostál. Záchranu ohrožených druhů motýlů a dalších vzácných druhů s pomocí pastvy divokých koní v Milovicích podpořil Operační program Životní prostředí, Středočeský kraj, město Milovice, společnost Net4Gas, rodina Orlických, JK Jewels i veřejnost. Ta na návrat divokých koní může přispět například zasláním dárcovské zprávy ve tvaru DMS KRAJINA na číslo 87 777. Cena dárcovské zprávy je 30 korun, na péči o koně jde 28,50 korun. Dárcovské SMS zastřešuje Fórum dárců.

Česká krajina

Šultysova 170 • 284 01 Kutná Hora • Česká republika

Máte nějaké otázky? Napište nám: info@ceska-krajina.cz

Napište si o náš newsletter

Registrace je zdarma a můžete ji kdykoliv zrušit. Budeme Vám zasílat novinky a informace o aktualizaci našich stránek. Pro zrušení registrace stačí znovu vyplnit Vaší emailovou adresu.

© Copyright 2009 - 2023 Česká krajina • Všechna práva vyhrazena.